Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Meslek Seçiminde Öğrencilere ve Ailelerine Akademisyen Uyarısı…
“Mesleğini Doğru Seçen Öğrenci Başarılı Olur.”

 

 

Adana (ÇÜHM) -

11.07.2015

2015 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerde tercih heyecanı başladı. 6 Temmuz 2015’te başlayan tercihler 14 Temmuz 2015 Salı günü sona erecek…

Geleceklerini şekillendirecek ve tüm hayatını etkileyecek olan mesleklerine dair alacakları temel eğitimlerin seçiminde, öğrenciler kadar veliler de heyecan içerisinde. Ancak seçeceği fakülte yada bölümü netleştiremeyen öğrenci ve onları yönlendiren velilere Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay’dan bir uyarı geldi.

2015 LYS sonuçlarının açıklandığını anımsatan Prof. Dr. Çağatay, “Öğrenciler büyük bir heyecanla tercihlerini belirleyecekler. Çünkü meslek seçimi öğrencinin hayatını tümüyle etkileyebilecek en önemli seçimlerden biri. Doğru ve bilinçli bir meslek seçimi öğrencinin başarılı ve mutlu olmasını sağlarken, bilinçsiz ve yanlış bir meslek seçimi öğrencinin hayatında mutsuz olmasına, mesleğini sevmemesine ve dolayısıyla da başarısız olmasına neden olabilecektir. Bu nedenle öğrencilerin tercihlerini dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapmaları gerekmektedir.” dedi.

“Öğrenci Hangi Mesleği Seçeceği Konusunda Hala Kararsız.”

Buna karşın hala çoğu öğrencinin hangi mesleği seçeceği konusunda kararsız olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Çağatay, “Öğrencinin hangi mesleği seçeceği konusunda şimdiye kadar kesinlikle bir kararının olması ve bu kararında da ısrarcı olması gerekmektedir. Öğrencinin meslek seçimi konusunda kararsız olmasının nedeni genel olarak liseyi bitirmiş bir öğrencinin kendisini yeterince tanıyamaması, hangi özelliklerinin daha ön planda olduğunu kavrayamaması, meslekleri yeterince anlayamaması ve belki de en önemlisi de ailelerin kendilerinin önerecekleri meslek konusunda genellikle yönlendirici olmalarıdır.” şeklinde konuştu.

“Mesleğini Doğru Seçen Öğrenci Başarılı Olur.”

Tıp Fakültesi 5. veya son sınıftan ayrılıp tiyatroya başlayan, bir mühendislik dalından başka bir meslek dalına geçen öğrencilerin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çağatay, mesleğini doğru seçen öğrencilerin başarılı olduğuna dikkat çekti.

Meslek seçimi konusunda ailelere de seslenen Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay; “Seçtiği mesleği yapan bir insanın mutlu olması, severek yaptığı işinde başarılı olması, gerek üretken gerekse de verimli çalışması ile hem kendisi hem de genel olarak toplum kazançlı olacaktır.” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü;

 

“Aileler Yönlendirici Değil, Yol Gösterici Olmalı.”

“Aileler çocuklarının geleceğini planlama konusunda yönlendirici olmamalı, ancak yol gösterici olmalıdır. Örneğin, çocuklarıyla birlikte üniversitelerin ilgili bölümlerini bizzat yerinde inceleyebilirler, bilgi alabilirler. Öğrencilerin kendileri de üniversitelerin ilgili bölümlerini araştırabilirler, olanak ve imkânlarını, öğretim üyesi sayısını, iş olanaklarını gibi pek çok bilgiyi bulabilirler. Öğrencilerin tercihte hala kararsız olmalarının en büyük nedeni öğrencilerin kendi kişisel özelliklerini yeterince bilmemeleri, kendilerini tanıyamamalarıdır. Bunda da asıl sorun, eğitim sistemimizin öğrencilerimize bu konuda yeterince yol göstermemesidir. Henüz ilkokuldan itibaren çocuklar kişisel özellikleri, fiziksel ve duygusal özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Bu konuda özellikle rehber öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Ayrıca, özellikle öğrencilere meslekler tanıtılmalı, öğrenci mesleğin çalışma koşullarını özelliklerini öğrenmelidir. Her öğrencinin fiziksel ve duygusal özellikleri farklı olduğundan öğrencinin bu özelliklere uygun meslekleri seçmeleri gerekmektedir.

Meslek seçiminde yapılan bir diğer yanlış da okuldan sonra hemen paralı bir iş bulma ümididir. Bu nedenle öğrenci kendi kişisel özelliklerine uygun bile olsa o mesleği seçmemektedir. Bu nedenle de bugün bazı bölümlere öğrenci talebi ya yoktur yada yok denecek kadardır.”

“Tercih Rehberindeki Yeni Bilgiler Dikkatli Okunmalı.”

Bu yıl ilk defa tercih rehberinde bölümlerin öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin isimleri, programların ulusal ve uluslararası akreditasyonu gibi bilgilerin de yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay, öğrencilerin tercihlerini belirlerken bu bilgilere de dikkat etmeleri gerektiğini önemle vurguladı. Üniversitede iyi bir eğitimin üniversitenin olanaklarına, eğitim kalitesine, öğretim üyesi sayısına da bağlı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çağatay, bu tür bilgilerin öğrencilerin tercihlerinde yol gösterici olabileceğini söyledi ve öğrencilere başarılar diledi.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi