Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversiteli Akademisyenler Mevlana Değişim Programıyla Yabancı Ülkelerde Ders Verdiler

 

 

Adana (ÇÜHM) -

06.02.2015

Çukurova Üniversitesi Mevlana Değişim Programı, yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapmaya devam ediyor. Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsarken, öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitimi, öğretim elemanlarına ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders verme olanağı sağlıyor.

Bu kapsamda Mevlana Değişim Programıyla Çukurova Üniversitesi’nden Tayland Kasetsart Üniversitesi’ne giden ilköğretim elemanı olan ÇÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Okutmanı Emel Uçar akademik çalışmasını tamamlayarak yurda döndü. Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Derdiyok ise Taras Shevchenko Üniversitesi’nde Türkçe dersleri vererek Ülke, kent ve Üniversitenin tanıtımına katkı koydu.

Tayland Kasetsart Üniversitesi’ne Giden İlk Öğretim Elemanı

Mevlana Değişim Programı ile Tayland Kasetsart Üniversitesi’ne giden Okutman Emel Uçar edindiği akademik bilgi ve deneyimleri paylaşarak bu deneyimin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Akademik anlamda verimli bir çalışma yaptığını anlatan Okutman Uçar şunları kaydetti;

“Benim için çok güzel ve heyecan verici bir deneyimdi.  Orada bulunduğum yedi gün boyunca akademik anlamda çok verimli temaslarda bulunduğumu düşünüyorum. Öncelikle Yabancı Diller bölümünde verilen Temel İngilizce dersini gözlemleme fırsatım oldu. Orada dönem sonu olması dolayısıyla öğrenciler hazırladıkları projeleri sundular ve yabancı bir hoca olarak projelerine yaptığım yorumlar ve verdiğim dönüşleri çok faydalı buldular. Ayrıca İngilizce dilbilgisi konularının öğretimiyle ilgili hazırladıkları proje ve materyalleri kendi bölümümde uygulayabileceğimi düşünüyorum.” 

 

Ülkemizi, Adana’yı ve Çukurova Üniversitesi’ni Tanıttı

Yabancı öğrencilere ders vererek sunum yapan Okutman Uçar aynı zamanda Tayland, Kasetsart Üniversitesi öğrencilerine Türkiye, Adana ve Çukurova Üniversitesi’ni tanıttı. Yabancı öğrencilerin dersi ilgi ile izlediklerini belirten Okutman Uçar konuşmasına şöyle devam etti;

“Verdiğim bir diğer derste son sınıf öğrencilerine “Sunum Yapma Becerileri” konusunu anlattım. Yılsonunda iş hayatına atılacak öğrencilerin sunum yapma tekniklerini hem eğitim hem de çalışma yaşamlarında kullanabileceklerini düşündüm. Dersin başında Türkiye ve Çukurova Üniversitesi ile ilgili pek bilgi sahibi olmadıklarını öğrenince önce ülkemizi ve Üniversitemizi tanıtan bir sunum yaptım ve merak ettikleri konularda sorularını yanıtlamaya çalıştım. İlgiyle izledikleri ve katıldıkları bir ders olduğunu söyleyebilirim. Doktora ve lisans öğrencilerine yaptığım sonraki sunumumda yine ülkemizin ve üniversitemizin tanıtımını yaptıktan sonra doktora tezimi tanıttım. Son gün ise hem yabancı diller hem de diğer bölümlerden gelen öğretim elemanlarına Mevlana Değişim programı hakkında bilgi verdim ve sorularını yanıtladım. Sunumun sonunda bölüm başkanına Üniversitemizin flamasını ve Türkiye’ye özgü küçük hediyelerimi sundum ve kendilerini de Çukurova Üniversitesi’nde büyük bir mutlulukla ağırlayacağımızı belirttim.”

Taras Shevchenko Üniversitesi’nde Türkçe Dersi Verdi

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Derdiyok da Mevlana Değişim Programı kapsamında Taras Shevchenko Üniversitesi’nde akademik çalışmalarda bulundu. Taras Shevchenko Üniversitesi’nde Türkoloji Bölümü’nde eğitim veren Prof. Dr. Derdiyok, 7 gün süren eğitim çalışmasında yabancı öğrencilerin dersine girerek hem Türkiye’yi hem Adana ve Çukurova Üniversitesi’ni tanıtarak öğrenci ve akademisyenlere bilgi verdi. Taras Shevchenko Üniversitesi’nde yüksek lisans derslerine girdiğini anlatan Prof. Dr. Derdiyok Türk Dilini anlattığını belirterek yabancı öğrencilerin buna çok ilgi gösterdiklerini söyledi. Türkiye’den Taras Shevchenko Üniversitesi’ne Türkçe kitaplar götürdüğünü belirten Prof. Dr. Derdiyok, bu kitapları yabancı öğrenci ve akademisyenlere hediye ettiğini belirtti. Prof. Dr. Derdiyok bu tür çalışmaların hem akademik olarak katkı sağladığını hem de Ülke ve Üniversite olarak tanıtımda önemli rol üstlendiğini söyledi.

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi