Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Grip ve Soğuk Algınlığı Mevsimi Açıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

13.10.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhsin Akbaba, havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte solunum sistemi hastalıklarının artış gösterdiğine dikkat çekip, özellikle gribal enfeksiyonlara karşı uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Muhsin Akbaba, mevsim değişikliklerinde başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) daha çok görüldüğünü vurguladı. Prof. Dr. Muhsin Akbaba, "Mevsimsel değişimlerde bazı hastalıkların görülme sıklığının artmasının en önemli nedeni, vücudun metabolizmasında meydana gelen değişimlerdir. Bu değişim süreçlerinde insanlarda yorgunluk belirtileri ve hatta ruhsal sıkıntılar görülebiliyor. Bu dönemde kas ağrıları, omuz, sırt ve boyun ağrıları artmakta, yorgunlukla birlikte, konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları da görülebilmektedir" dedi.

Öneri Sundu

Prof.Dr. Akbaba, hava ve mevsim değişikliğinin yarattığı sorunlara karşı şu önerilerde bulundu:

"Mevsim değişiklikleri insan biyoritmini olumsuz etkileyebiliyor. Yapılan araştırmalara göre görülme sıklığı artan hastalıklardan dolayı hastanelere başvuru ve yatış oranları da artıyor. Bu nedenle mevsim değişimlerinde, öncelikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı, vitamin değeri yüksek besinler tüketilmesinde yarar var. Bu belirtiler ciddi boyutlara ulaştıysa, uzman hekime gidilmeli." 

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi