Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

MÜHJEO’2017 Sempozyumu Başladı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

13.10.2017

Çukurova ve Mersin Üniversiteleri’nin Jeoloji Mühendisliği Bölümleri, Mühendislik Jeolojisi Derneği ve Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından gerçekleştirilen Ulusal Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik (MÜHJEO’2017) Sempozyumunun ikincisi Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde düzenlenen sempozyuma Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, bilim insanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, ilgili sektör bileşenleri ile bölüm öğrencileri katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ulvi Can Ünlügenç açış konuşmasında Jeoloji biliminin önemine dikkat çekti.

Ünlügenç “Sağlıklı Yerleşim Alanları, Jeolojik ve Jeoteknik Çalışmalarla Sağlanır”

Hayati öneme haiz projelere temel teşkil eden jeoloji bilimi üzerinde duran Prof. Dr. Ünlügenç,  şöyle konuştu;
“Jeoloji bilimi, deprem, heyelan, tsunami, sel ve bunun gibi doğal afetler sonrasında toplum gündeminde ön plana çıkıyor. Ancak yaşanmış olan bu felaketler ne yazık ki, kısa sürede unutulmakta ve jeoloji bilimine gerekli önem verilmemektedir. Unutulmamalıdır ki, deprem, taşkın, heyelan gibi doğa olaylarının afete dönüşmesini engellemek, olası afet zararlarını en aza indirgemek, yapılacak ayrıntılı jeolojik çalışmalarla mümkün olmaktadır. Doğayla uyumlu sağlıklı kentsel yerleşim alanları başta olmak üzere; baraj, yol, tünel ve bunun gibi mühendislik yapılarının sağlıklı ve güvenli inşaası, her şeyden önce gerçekleştirilecek jeolojik-jeoteknik çalışmalarla sağlanmaktadır”

Ulusay: “Mühendislik Yapılarında Mühendislik Jeolojisi-Hidrojeoloji ve Jeoteknik Faktörler Dikkate Alınmalı.”

Mühendislik Jeolojisi Derneği’nden Prof. Dr. Reşat Ulusay ise, mühendislik yapılarında yerleşimlerinde, planlama ve tasarım aşamalarında, mühendislik jeolojisi-hidrojeoloji ve jeoteknikle ilgili faktörlerin dikkate alınması gerektiğini söyledi

Tatar: “Sempozyum,  Bilimsel ve Teknik Anlamda Tüm Paydaşlara Katkı Sunacak.”

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar da, Çukurova ve Mersin Üniversiteleri ile Mühendislik Jeolojisi Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği sempozyuma Üniversitelerle birlikte ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
Oda olarak meslek gelişimini sağlamak ve hak ettiği yere gelmesi için yaptıkları çalışmaların yanında bu sempozyum gibi bilimsel aktitivitelere her zaman katkı koyduklarını aktaran Tatar, “Üniversiteler meslek odalarının bilgi kaynaklarıdır. Bir mesleğimizin gelişmesi ve daha etkin olması için bilim insanlarının, meslektaşlarımızın ve meslek odamızın birlikteliği önem arz etmektedir.” dedi.
Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, insanlığın ilk döneminden başlayarak Jeolojinin insan hayatında önem arzettiğini anımsattı. Alan, Jeoloji biliminin doğru kullanılmasıyla doğal olayların afete dönüşmesinin önleneceğini hatırlattı.

 

Prof. Dr. Elekcioğlu: “Sempozyum Bilime ve Sektör Temsilcilerine Yararlı Olacak.”

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Halil Elekcioğlu, Ulusal Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik (MÜHJEO’2017) Sempozyumlarının ikincisine ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Elekcioğlu 46 teknik bildirinin sunulacağı sempozyumun bilime ve sektör temsilcilerine yararlı olacağına inandığını kaydetti.
Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi.

Sempozyumda 46 Teknik Bildiri Sunulacak

Sempozyumda, Mekânsal Planlamada Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik, Yeraltı Açıklıklarında Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik, Tarihi Yapıların Korunmasında Mühendislik Jeolojisi, Su Yapılarında Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik, Madencilikte Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik, Kaya ve Zeminlerin Jeo-Mühendislik Özellikleri, Mühendislik Uygulamalarında Hidrojeoloji, Jeoteknikte Sayısal Modelleme Teknikleri, Mühendislik Jeolojisinde Tehlike ve Risk, Depremlerle İlgili Zemin Davranışları, Yer Seçiminde Mühendislik Jeolojisi, Kaya Kütlelerinin Karakterizasyonu, Mühendislik Jeolojisi Eğitimi, Doğal Yapı Malzemeleri, Jeotermal Enerji ve Çevre Jeotekniği konularında 1’i çağrılı olmak üzere 46 Teknik bildiri sunulacak. Sempozyum 3 gün sürecek

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi