Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜ “Türkiye Olimpiyatlara Nasıl Hazırlanıyor?” Paneline Ev sahipliği Yaptı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

27.04.2015

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Yönetim Kurulu Üyesi, Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ucundan dönüldüğünü, kaybederken kazanımların da olduğunu söyledi.

Porsun, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Türkiye Olimpiyatlara Nasıl Hazırlanıyor?” panelinde yaptığı konuşmada, TMOK’un 600 kadar üyesinin gönüllülük esasına dayalı özveriyle görev yaptıklarını, olimpik spor dallarının gelişmesi, yaygınlaşması için spor federasyonları, üniversitelerle koordineli çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye’nin 5 kez olimpiyat oyunlarına aday olduğunu ve kaybettiğini, özellikle 2020 olimpiyatları için çok kapsamlı hazırlık yapıldığını anımsatarak, “2020 Olimpiyat Oyunları’nın ucundan döndük. Kaybederken kazandıklarımız da oldu. Finale yükselmek de çok anlamlıydı. Tüm dünya finale kalan Türkiye ile Japonya’nın olimpiyat için neler yaptıklarını araştırmaya başladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri gizli araştırmalar ve istatiskler yaptı. Çeşitli nedenlerle az farkla kaybettik.” dedi.

  

 

Hadi: “Uluslararası Müsabakalara En Fazla Sporcu Gönderen Kentiz.”

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi de, panelde yaptığı konuşmada Türkiye’de uluslararası müsabakalara en fazla sporcu gönderen kent olduklarını, ayrıca hava koşulları ve çağdaş tesisler nedeniyle tüm federasyonların faaliyetlerini Adana’da yapmayı arzu ettiklerini ifade etti.

Adana’nın yüzme, atletizm, kano ve kürek branşlarında Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi  (TOHM) seçildiğini, bunu iyi uygulayan il olduklarını, 2016 ile 2020 Olimpiyat Oyunları’na Adana’dan sporcu göndereceklerini anlattı.

BESYO Müdürü Prof. Dr. Kurdak: “Satın Alınamayacak Tek Şey Tecrübedir.”

ÇÜ BESYO Müdürü Prof. Dr. Sadi Kurdak ise, olimpik sporcu yetiştirmek için tüm branşlarda altyapıya büyük önem vermek ve 5-10 yıllık programlarla olimpiyatlara hazırlanmak gerektiğinin altını çizerek, “Tüm branşlarda başarı hemen isteniyor. Bu bilim insanları gözetiminde program içinde çalışmakla gerçekleşir. Üniversite beyin gücü yetiştiriyor. Ne yazık ki BESYO öğrencilerinden yeteri kadar yararlanılmıyor. Bilgiyi satın alabilirsiniz, ancak, satın alınamayacak tek şey tecrübedir.” şeklinde konuştu.

 

 

Morkal: “Başarılı Olmak İçin bilimden Yararlanmak Gerekiyor.”

1972 Münih Olimpiyat Oyunları’na katılan Milli ve Rekortmen Yüzücü Faruk Morkal, yüzmeyi DSİ’nin sulama kanallarında öğrendiğini, çok ciddi antrenörü olmadığını, çok çalışarak defalarca rekor kırdığını, 1968 yılında Meksika Olimpiyatlarını kıl payı kaçırdığını, 1972 Münih Olimpiyatlarına ABD, Almanya ve diğer ülkeler çok sayıda sporcu ile katılırken, Türkiye’nin 2 sporcuyla gittiğini söyledi.

Dünya, Avrupa ve 3 kez Akdeniz Oyunları’na katıldığını, Balkanlarda ilk madalyayı kazandığını, 25 kadar rekorun sahibi olduğunu belirten Morkal, son yıllarda tesislerin arttığını, sporda başarılı olmak için bilimden yararlanmak gerektiğinin altını çizdi.

Panelin moderatörlüğünü yapan TMOK Üyesi ve Gazeteci Ramazan Şanıvar, antik ve modern olimpiyat oyunlarını sinevizyon eşliğinde anlattı. 1996 yılında ABD’nin Atlanta (Georgia) Kenti’nde gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’na gazeteci olarak katıldığını belirten Şanıvar, eski dönemlerde madalyaları sadece güreş ve halterden sağlandığını, son yıllarda takım sporlarında kadınların da basketbol, voleybol gibi branşlarda başarılı olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Kibar: “Ülkemizin Gelecekte Olimpiyatlara Ev Sahipliği Yapacağından Endişem Yok.”

TMOK Yönetim Kurulu üyeleri Bilal Porsun ve Oktar Tertemiz, spora katkılarından dolayı paneli izleyen Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’a plaket verdiler. Rektör Prof. Dr. Kibar, çağdaş yeni tesislerin yanı sıra başarılı sporcuları desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Ülkemizin gelecekte olimpiyatlara ev sahipliği yapacağından endişem yok. Panelin düzenlenmesindeemeği geçenleri kutluyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, TMOK yöneticileri BESYO Müdürü Prof. Dr. Kurdak’a plaket verdiler. Prof. Dr. Kurdak da konuşmacılar Bilal Porsun, Fazlı Bayram Hadi, Faruk Morkal ile Ramazan Şanıvar’a teşekkür belgesi takdim etti.

 

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi