Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Türkiye’nin İhraç Edilen İki Önemli Mantar Türü: Kuzu Göbeği ve Sedir Mantarı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.02.2015

Kültürü yapılan mantarların yanında doğadan toplanarak tüketilen ve satılan mantarlar da büyük öneme sahip. Ülkemiz ise bu mantarlar yönünden oldukça zengin. Ticari değeri olan, ihracatı yapılan Kuzu Göbeği ve Sedir mantarı konusunda açıklama yapan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatıra Taşkın, bazı türlerin ticari açıdan özellikle ön plana çıktığını belirterek ülkemiz doğasının her iki mantar türü içinde oldukça zengin olduğunu söyledi.

Kuzu Göbeği mantarının tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde aroması nedeniyle beğenilerek tüketilen mantarların başında geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Hatıra Taşkın, Avrupa’nın seçkin restoranlarında Kuzu Göbeği mantarına olan talebin artması ile her sene ticari öneminin daha da yükselişe geçtiğini söyledi.

1 Kg Kuru Kuzu Göbeği Mantarı 200-300 TL.

Çin, Pakistan, Hindistan ve Türkiye’nin Kuzu Göbeği mantarı yönünden zengin ülkeler olduğunun altını çizen Doç. Dr. Taşkın açıklamasına şöyle devam etti;

“Bu ülkelerden Avrupa ülkelerine ihracat yapılıyor. Türkiye’nin coğrafik konumu gereği Avrupa ülkelerine olan yakınlığı Türkiye açısından büyük bir avantaj teşkil ediyor. Ülkemizde toplayıcılardan, yaş Kuzu Göbeği mantarının 1 kilogramının 40-80 TL arasında değişen fiyatlardan, 1 kg kuru Kuzu Göbeği mantarının ise 200-300 TL arasında değişen fiyatlardan alındığı biliniyor. Ancak aracı firmalardan yurt dışına ne kadara satıldığı ile ilgili bilgiler açık değil.”

 

Sedir Mantarı Toroslarda Yaygın Yetişiyor, Japonya’ya İhraç Ediliyor.

Sedir mantarının ise Akdeniz Bölgesi, özellikle de Toros Dağlarında yayılış gösterdiğini belirten Doç. Dr. Taşkın, bu mantarın ticari değerinin ise son derece yüksek olduğunu açıkladı. İç piyasada tüketildiği gibi yurt dışına özellikle Japonya’ya ihracatının yapıldığını belirten Doç. Dr. Hatıra Taşkın şunları kaydetti;

1 Kg Yaş Sedir Mantarı 40-50 TL.

“Tricholoma cinsi mantarların bazı türlerini Japon halkı yoğun bir şekilde tüketmekte, hatta bu mantarın Japon halkı için dini bir değerinin olduğu bile biliniyor. Sedir mantarının ekolojik istekleri; 25 yaşından büyük sedir ormanlarında, iyi drenajlı, kumlu fertil olmayan topraklarda, Ekim-Kasım aylarında, Akdeniz iklim tipinde, 1400-1700 m yükseltilerde, sedir ağaçları ile ortak yaşam olarak tanımlanmıştır. Bu mantar ülkemizden Japonya’ya ihraç edilmekte ve 1 kg yaş sedir mantarı 40-50 TL arasında aracı firmalara satılıyor. Aynı şekilde firmalardan Japonya’ya ne kadara satıldığı ile ilgili bilgiler açık değildir.” 

 

 

Yanlış Toplamalar Mantar Yetişmesine Engel Oluyor.

Doğada bulunan, kültürü yapılamayan ve ticari değeri olan mantarların doğal yetiştikleri ortamlarda korunması çalışmalarının birçok ülkede yaygın şekilde uygulandığını hatırlatan Doç. Dr. Hatıra Taşkın, ülkemizde bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmediğini söyledi. Hem Kuzu Göbeği Mantarı hem de sedir mantarı toplayıcılarının yanlış toplamaları sonucu, her geçen yıl mantar çıkışının azaldığını belirten Doç. Dr. Taşkın toplayıcıların yaptığı yanlışları ise şu şekilde sıraladı;

“Sedir mantarı için toplayıcıların hataları; henüz toplama ölçülerinde olmayan yani küçük mantarları toplamaları, mantarları ocaklarından sopa gibi aletler kullanarak çıkarmaları ve yuvalarını tahrip etmeleri, açtıkları ocakları tekrar kapatmayarak aynı ocakta çıkacak mantarlara engel olmaları, topladıkları mantarları poşetlere yerleştirerek pazarlama kalitelerinde kayıplara neden olmaları olarak sıralanabilir. Kuzu Göbeği mantarındaki hatalar ise, mantarın elle çekilerek toplanması, çok küçük hasat boyutunda olmayan mantarların da toplanması, yine toplanan mantarların poşetlere yerleştirilmesi ve spor yayarak çoğalma için toplama bölgesinde hiç mantar bırakılmaması sayılabilir. Toplayıcıların yaptığı bu hatalar; kendi gelirlerinin azalması, ülke ekonomisinde kayıplar ve ülkemiz genetik kaynaklarında azalmalarla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bölge doğru mantar toplama konusunda uygulamalı eğitimlerle bilinçlendirilmeli ve yanlış toplamalar konusunda engelleyici bazı düzenlemelere gidilmelidir.” 

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi