Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

“Anadolu ve Meğabire Topraklarında Türk-Cezayir Ortak Osmanlı Kültürü” Paneli Düzenlendi.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

04.05.2017

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından “Anadolu ve Meğabire Topraklarında Türk Cezayir ortak Osmanlı Kültürü” isimli panel düzenlendi.

Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Osman Ateş Moderatörlüğünde İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen panele Arap Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Musa Alp, İslam Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hatalmış, Öğretim Görevlisi Mehmet Yılmaz ve Cezayir asıllı emekli öğretmen Ahmet Taş konuşmacı olarak katıldı.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda panelin Moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Ali Osman Ateş, 1830 yılında Osmanlı’nın elinden çıkıp 1960 yılından sonra da bağımsızlığını ilan eden Cezayir’in, kütürel tarihimiz açısından önemine değindi.

“Kozan ve Adana’da Hala Cezayirliler Var.”

Cezayir-Türk kültürünün Kozan ve Adana bölgesinde kendini hissettirdiğini ifa eden Panelist Doç. Dr. Musa Alp ise, bu bölgede yaşayan Cezayirlilerin kendi dillerini konuştuklarını ve geleneklerine hâkim olduklarını söyledi.
ÇÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hatalmış, Öğretim Görevlisi Mehmet Yılmaz ve Cezayir asıllı emekli öğretmen Ahmet Taş da Cezayir-Türkiye- Osmanlı ilişkilerini anlatarak sunumlarını gerçekleştirdi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi