Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Ulusal Patent Başvuru ve Süreçleri Anlatıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

16.07.2014

Marka ve patent konusuna önem veren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) TEKNOKENT Yönetimi ve Çukurova Teknoloji Transfer Ofisi tarafından “Ulusal Patent Başvurusu ve Süreçleri” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Üniversitedeki marka ve patent konusundaki eksiklikleri gidermek ve bu konudaki çalışmaları arttırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, Çukurova Üniversitesi akademisyenlerine bu süreçlerle ilgili bilgi verildi.

ÇÜ Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın ile Dekanlar, Akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, üniversitede üretilen bilgi ve yeniliklerin sanayiye aktarılması, uygulanması ve yeniliklerin ticarileştirilerek toplumun faydasına sunulmasının önemine değindi.

ÇÜ Patent Başvurusu İçin Akademisyenlerine 3 Bin TL Destek Veriyor

Üniversite – sanayi işbirliğinde patentlerin katalizör görevi gördüğünü de belirten Rektör Prof. Dr. Kibar, “Üniversite sanayi işbirliği olarak da tanımlanan bu birlikteliğin gerçekleşmesinde, sınai mülkiyet hakları, özellikle de patentler katalizör görevi yapıyor.

Bununla birlikte son dönemlerde gerçekleştirilen araştırmalar, Avrupa’da üniversitelerden yapılan patent başvurularının, toplam başvurular içerisinde sadece %3 seviyesinde olduğunu göstermektedir. Görüldüğü gibi bu durum tüm Avrupa’nın ortak sorunudur. Benzer şekilde ülkemizdeki oran da potansiyelin oldukça altındadır. Çukurova Üniversitesi, Türk patent Enstitüsü ile Bilgi Doküman Birimlerinin Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Protokolü imzalayan Türkiye’deki 14 Üniversiteden birisi olmuştur. Üniversitemizde öğretim üyelerimizce yapılacak patent başvuru gideri olarak Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi’nden (BAP) 3 bin TL’ye kadar destek verilmektedir.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Aydın: Marka ve Patent Konusunda Daha Aktif Olmalıyız.”

Çukurova TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, Türkiye’de her şeyin bir performans kriterine göre değerlendirildiğini anımsatarak, Çukurova Üniversitesi’nin bu değerlendirmelerde ön sıralara yükselebilmesi için, marka ve patent konusunda daha aktif olması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Aydın, Üniversite ve TEKNOKENT olarak, patent başvurusu yapmak isteyen öğretim üyelerine gerekli desteği sağlamak istediklerini söyledi.

Akademisyenlere Patent Süreçleri Konusunda Detaylı Bilgi Aktarıldı

Açılış konuşmalarının ardından Çukurova TEKNOKENT sözleşmeli Patent Vekili Ahmet Akkaş, “Buluşların Korunması”, “Buluşlar İçin Patent Başvuru Süreçleri”, “Buluşlara Patent Verilmesi İçin Aranan Ölçütlerin neler Olduğu” ve “Patent Başvurusu Yapmadan önce Yapılması gerekenler” konularında, akademisyenleri bilgilendirdi.

TEKNOKENT Firmaları İle Patent Ekibi Özel Toplantı Yaptı

Konferans kapsamında ayrıca, “Buluşçu Öğretim Elemanları ve TEKNOKENT Firmaları İle Patent Ekibini Özel Görüşmesi” başlığı altında Çukurova TEKNOKENT Toplantı Salonu’nda birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi