Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Sağlık Ordusuna Çukurova Üniversitesi’nden Yeni Neferler Katıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.06.2016

Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) mezuniyet heyecanı hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu’nun öğrencileri düzenlenen mezuniyet törenleriyle keplerini fırlatarak mezun oldu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi, ÇÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle 2015-2106 mezunlarını uğurladı. Törene Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Dekan Prof. Dr. Sait Polat, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Öğrenciler adına Fakülte birincisi Sümeyye Akçoban konuşma yaparken, Dekan Prof. Dr. Sait Polat ise ebelik ve hemşirelik mesleğinin önemine değinerek ülkemizdeki istatistiklerle ilgili bilgi verdi.

“Son 10 Yılda Hemşire Sayısını En Fazla Arttıran Ülkeler Arasındayız.”

Prof. Dr. Polat hemşire sayısında büyük bir yetersizlik olduğunu savunarak, her bin kişiye düşen hemşire sayısının AB ülkelerinde 7-8 iken ülkemizde bu sayının 2 civarında olduğunu söyledi. Son 10 yılda hemşire sayısını en fazla arttıran ülkeler arasında yer aldığımızı da açıklayan Prof. Dr. Polat, “Gelecekte ülkemizde sayısı en fazla aratacak meslek grubunun hemşirelik olacağı şimdiden belirlenmiş ve planlamalara alınmıştır. Hemşirelerimize her zamankinden bugün çok daha fazla ihtiyacımız var. Sağlık hizmeti profesyonel bir ekip işidir ve bu ekibin en etkin ve olmasa olmazı üyesi de hemşirelerdir.” şeklinde konuştu.

 

“Bu Yıl Mezun Olan 300 Öğrenciyle, Toplamda 2.000 Öğrenciyi Sağlık Ordusuna Kazandırdık.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, Üniversitelerin yalnızca hizmet veren değil, bilgi ve teknoloji üreten, yaratan kurumlar olduğunu belirterek ülkenin gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştiren, aynı zamanda ürettiği bilgileri de insanlığın yararına sunan kurumlar olduğunu söyledi.  Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin kuruluşundan bu yana, yürüttüğü Hemşirelik ve Ebelik Lisans Programları ile günümüze kadar başarıyla eğitim öğretimini sürdürdüğünü hatırlatan Rektör Prof. Dr. Kibar şunları kaydetti;

“Bu yıl mezun ettiği 300 öğrencisiyle birlikte toplamda yaklaşık 2.000 öğrenci yetiştirerek, ülkemizin sağlık ordusuna katkı sağlamıştır. Fakültemiz mezunu ebe ve hemşireler, bugüne kadar insanımıza önemli sağlık hizmetleri sunmuşlar, hastalarına bedensel sağlığın tekrar kazandırılması yanında, aynı zamanda, ruhsal, zihinsel ve sosyal yönlerden de, hekimler ile el ele vererek, sağlığın korunması ve sürdürülmesine büyük katkılar yapmışlardır.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencileri Keplerini Fırlattı

Açılış konuşmalarının ardından 2016 yılı itibariyle akademik aşama yapan öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.  Devlet Konservatuvarının müzik dinletisinin ardından Fakülte birincisi Sümeyye Akçoban yaş kütüğüne plaketini çakarak diplomasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’dan aldı. Diplomaların verilmesinin ardından öğrenciler keplerini fırlatarak mezun oldu.

 

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 25. Dönem Mezunlarını Uğurladı.

Bir başka mezuniyet sevinci ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndaydı. Kongre Merkezi’nde yapılan törene Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yavuz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Polat, Aladağ MYO Müdürü Prof. Dr. Sevim Polat, Karaisalı MYO Müdürü Prof. Dr. Ramazan Bilgin, Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özel, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, akademisyenler, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

SHMYO 1990 Yılından Bu Güne Yaklaşık 4 Bin Mezun Verdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan mezuniyet töreninde açılış konuşmasını yapan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, 25. dönem mezunlarını uğurladıklarını belirterek 1990 yılında eğitime başlayan yüksekokullarında yaklaşık 4.000 mezun verdiklerini söyledi. 

Prof. Dr. Boyan bugün 9 normal öğretim, 4 ikinci öğretim olmak üzere 13 programda eğitim verdiklerini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti;

 

“Okulumuz, ağız ve diş sağlığı, anestezi, diş-protez teknolojisi, fizyoterapi, ilk ve acil yardım, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, tıbbi görüntüleme teknikleri, tıbbi laboratuar teknikleri ve yaşlı bakımı programlarında eğitim vererek ülkemiz sağlık kurumlarına donanımlı teknik elemanlar yetiştirmektedir. Kuşkusuz etkin ve verimli bir sağlık hizmeti sunabilmek için uygun fiziki mekâna ve yeterli donanıma ihtiyaç vardır. Ancak bu imkânları kullanabilecek bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip insan gücünün yetiştirilmesi çok daha önemlidir. Tüm mezunlarımızın her şartta en iyi şekilde sağlık hizmeti verebileceğine inancım tamdır.”

“Mezun Ettiğimiz 363 Öğrencimizle Ülkemiz Sağlık İnsan Gücüne Güç Kattık.”

“Bu yıl 363 pırlanta gibi öğrenci yetiştirerek ülkemiz sağlık insan gücüne güç kattığımız için okulum ve üniversitem adına gurur duyuyorum. Ülkemizde, 107 sağlık hizmetleri meslek yüksekokulunda 37 ayrı programda sağlık hizmetleri eğitimi verilmektedir. Biz de ülkemizin ve sağlık bakanlığımızın hedeflerine uygun olarak program sayımızı artırmayı ve programlarımızın akredite olmasını hedeflemekteyiz.  En kısa sürede yeni binamızda eğitime başlayarak bu hedeflerimize bir adım daha yaklaşmış olacağız.”

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan Yüksekokul birincisi Leyla Ariker’e diploma ve plaketini vererek yaş kütüğüne ismini çaktı. Öğrencileri diplomalarını almalarının ardından keplerini havaya fırlatarak mezun oldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi