Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanliği, Su Ürünleri Fakültesi, İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı’nın 7 Projesine Destek Sağladı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

22.05.2013

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 5746 sayılı “Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun” kapsamında üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların ülke ekonomisine ve istihdama katkısını arttırmak amacıyla 2009 yılından itibaren yürüttüğü “Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı" çerçevesinde Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalının 7 farklı projesine destek sağlanıyor.  Hedef kitlesi lisans ve lisans üstü öğrencileri olan ve her proje için 100.000 türk lirasına kadar bütçesi sağlayan Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında 2013 - 2014 döneminde tüm Türkiye’de 307  proje desteklenmeye değer bulundu.

 

Bugüne kadar toplam 1047 projenin desteklendiği program kapsamında  Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı lisansüstü öğrencileri tarafından sunulan proje önerilerinden 13 tanesi desteklenmeye değer bulundu. Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı’nın 2010 yılında 1, 2011 yılında 2, 2012 yılında 3 proje olmak üzere 6 ve 2013 yılında 7 farklı projesi program kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Desteklenen projeler kapsamında kurulan firmalar Çukurova Üniversitesi Teknokent’te faaliyetlerini sürdürüyor. Proje yürütücüsü olan öğrenciler proje konuları ile yakın olan bilimsel çalışmalarını birlikte devam ettiriyorlar.

Yapılan bilimsel çalışmaların sadece işleme sektörüne değil, farklı alanlara da ciddi katkıları olabilecek düzeyde olduğunu belirten İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Özoğul, 2013-2014 döneminde desteklenen teknogirişim projeleri arasında, sucul canlı atıklarından mineral tozu üretilmesi ve sağlık/gıda sektörüne kazandırılması ve su ürünleri işleme fabrikalarinda değerlendirilmeyen karides atiklarindan kitosan üretimi ve ekonomiye kazandırılması gibi birçok önemli yeniliğin yanı sıra balık protein tozu üretimi, deniz kaynaklı atıklardan biyoteknolojik olarak doğal astaksantin elde edilmesi ve ekonomiye kazandırılması, ıskarta balık türlerinden hazır balık çorba ve sos elde edilmesi gibi doğrudan su ürünleri alanıyla ilgili konuların yer aldığını ifade etti. Prof. Dr. Özoğul, bitkisel kaynaklardan doğal antioksidan olan squalenin elde edilmesi ve  probiyotik bakterilerden biyoaktif maddelerin elde edilmesi gibi çalışmaların da projeler içerisinde yer aldığını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye'nin en girişimci ve yenilikçi 40 üniversitesi sıralamasında  Çukurova Üniversitesinin 20. sırada yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Yeşim Özoğul, “Bu durum 170’den fazla üniversite açısından bakıldığında önemli bir başarıdır. Çukurova Üniversitesi, birikimi, köklü kurumsal yapısı ve bilim insanlarıyla bu sıralamada daha da üstlerde yer almayı hak etmektedir. Dünya genelindeki köklü üniversiteler gibi, sanayi-üniversite işbirliğini ve Ar-Ge çalışmalarını dahada arttırarak, el birliğiyle üniversitemizin başarılarını arttırabiliriz. Bu tür destek programları gerek lisansüstü öğrencilerimizin çalışmalarına, gerek fakültemize, gerekse de üniversitemize itibar kazandırmaktadır. Teknogirişim sermaye desteği programından ileriki yıllarda Çukurova Üniversitesinin daha fazla yararlanacağını umut ediyoruz.” dedi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi