Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çocuklar Tablet PC Kullanmalı mı?
Tablet Bilgisayarlar Çocuk Merkezli Eğitime Katkı Sağlıyor

 

 

Adana (ÇÜHM) -

09.02.2015

Son günlerde birçok anne ve babanın sıklıkla sorduğu “Çocuklar tablet pc kullanmalı mı?” sorusuna Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları uygulamalı araştırma yaparak yanıt aradı. Tablet bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkilerini deneyler yaparak araştıran bilim insanları yasakçı değil, düzenleyici ve yenilikçi bir yaklaşımla çocukların tablet pc kullanmasının uygun olduğunu açıkladı.

Tablet bilgisayarların okul öncesi eğitimde, çocukların öğrenmesinde destekleyici olarak kullanılmasını inceleyen Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları deneyler sonrası ortaya çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaştı. Araştırmada ortaya çıkan sorunları tespit eden araştırmacılar uygulamaya yönelik öneriler geliştirerek, tablet bilgisayarların çocuk merkezli eğitime katkı sağladığını savundu.

Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları Uygulamalı Araştırma Yaptı

Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Merkezi tarafından desteklenen projeyle Eğitim Fakültesi’nden farklı bölümlerin koordineli çalışmasıyla önemli bir araştırmaya imza atıldı. Projede yer alan öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Mehmet Can Şahin, Arş. Gör. Işıl Taş, Arş. Gör. İrem Gürgah Oğul, Arş. Gör. Emel Çilingir ve Arş. Gör. Oğuz Keleş “Tablet bilgisayarların okul öncesi eğitimde öğrenmede destekleyici materyal olarak kullanılmasının incelenmesini” araştırdı. 

 

 

“Tablet Bilgisayarlar Çocuk Merkezli Eğitime Katkı Sağlıyor”

Proje Yöneticisi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Can Şahin, tablet bilgisayarların okul öncesi eğitimde, öğrenmede destekleyici materyal olarak kullanılmasını anasınıfı öğrencileri üzerinde uygulamalı olarak incelediklerini belirterek, yapılan araştırma sonucunda çıkan sonucu şu şekilde açıkladı;

“Araştırma kapsamında Çukurova İlçesi’ne bağlı bir anaokulunda uygulama çalışması yaptık. Araştırmada uygulamada ortaya çıkan sorunları tespit ettik. Bu sorunlardan yola çıkarak uygulamaya yönelik öneriler geliştirdik. Araştırma sonucunda tablet bilgisayar etkinliklerine katılmanın çocukların motivasyonlarını arttırdığı, sınıf içi etkileşimin arttığı, birlikte çalışmalarının desteklendiğini gözlemledik. Bu özellikleri ile tablet bilgisayar etkinliklerinin çocuk merkezli eğitime katkı sağladığını gördük.”

“Yasakçı Değil, Düzenleyici ve Yenilikçi Bir Yaklaşımla Tablet PC’ler Kullanılmalı”

Çocukları “dijital yerliler” olarak adlandıran Yrd. Doç. Dr. Şahin, çocukların televizyon, internet, cep telefonu, tablet PC gibi teknolojilerle sarılmış ortamların içerisinde doğup büyüdüklerini ifade ederek şunları kaydetti;

“Onların “doğal ortamı” veya “yaşam alanı” bu dijital topraklar. Doğal olarak da içinde doğdukları bu ortamın araç ve ürünlerini sürekli kullanmak istiyorlar. Ancak aileler ve eğitimciler çeşitli çekincelerle çocuklara bazı teknoloji araçlarını tamamen yasaklamak gibi yolları seçiyor. Özellikle tablet bilgisayarlar günümüzün en popüler araçları arasında.  Günlük hayatta kullanımı artmış olsa da tablet PC’ler henüz tamamen okul öncesi eğitimde kullanılmaya başlanmadı. Yapılan araştırmada tablet PC’lerin okul öncesi eğitimde destek materyali olarak kullanılması incelendi, tamamen yasakçı değil, düzenleyici ve yenilikçi bir yaklaşımla tablet PC’lerin okul öncesi eğitimde materyal olarak doğru kullanım ilkelerini oluşturduk. Bu dijital yerlilerin günlük hayatında karşılarına çıkan bu teknolojileri onlara tamamen yasaklamak yerine doğru-faydalı kullanım yöntemlerini önermek ve yönlendirmek gerekiyor.”

 

 

Çukurova Üniversitesi Bilim İnsanları yaptıkları araştırmanın sonuç bildirisini ise 5 başlık altında toplayarak şu şekilde açıkladı;

1-Bir hikaye dahilinde kullanılırsa daha faydalı olur;

Hayal gücü bilgiden önemlidir. Hikayeleştirilerek yapılan Tablet PC oyun etkinlikleri çocukların hayal güçlerini işe koşmalarını teşvik edilebilir.

2-Birlikte kullanım teşvik edilmeli:

Çocuklar arasında bireysel farklılıklar olduğu için, bu sorunu aşmak amacıyla akran öğrenmesi teşvik edilmeli ve birbirlerine yardım eden, destekleyen gruplar oluşturulmalıdır. Sınıf içerisinde uygulama zamanı boyunca akran öğrenmeleri gerçekleşmektedir. Çocuklar akranlarıyla gerek etkileşim yoluyla birlikte çalışarak, birbirlerine rehber olarak,  gerekse de birbirlerini gözlemleyerek öğrenmişlerdir. Bu nedenle etkileşimli birlikte kullanım önerilmektedir.

3-Hareketsiz kalmak çocuklar için önemli bir sorundur;

30 dakikadan sonra çocuklar hareketsiz kalmakta zorlanıyorlar. Çocukların anatomik yapısı uzun süreli olarak sandalyelerde oturmaya uygun olmadığından ve çocuklar fazla enerjilerini harcamaya yani hareket etmeye ihtiyaç duymaktadırlar.  Çocuklar tablet PC yi bırakmak istemediklerinden ayakta gezerek ya da masa üzerine yatarak tablet PC kullanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.  Bunu önlemek için çocuklara uzun süre, saatlerce,  tablet PC kullandırılmamalıdır.

4-Tablet PC kullanım Süresine Ait Sınırlar;

Çocukların gelişimleri açısından değerlendirildiğinde Tablet pc kullanımına belirli bir sınır getirilmesi gerekmektedir. Tablet PC kullanımı el becerileri ve ince motor gelişimlerini desteklediği gibi tek yönlü uzun süreli kullanımı durumlarında çocuğun sosyal-duygusal gelişimi, dil gelişimi ve kaba motor gelişimi gibi diğer gelişim alanlarını sekteye uğratması da mümkündür. Bu bağlamda özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların günde 40 dakidan fazla tablet PC ile oyun oynamamaları gerekmektedir. Ayrıca Tablet PC’lerin her gün kullanıldığında bazı çocuklarda hızla bağımlılığa dönüştüğü, hayatının ayrılmaz bir parçası olduğuna dair örneklere literatürde rastlanmaktadır. Bu nedenle Tablet PC’lerin okul öncesi çocuklara her gün değil haftada en fazla 3-4 gün kullandırılması daha uygundur.

5-Çocuklar Arası Zorbalığa Dikkat Edilmelidir;

Uygulamalar sırasında bazı çocukların diğer çocuklara baskı kurdukları ya da baskı kurmaya çalıştıkları gözlenmiştir (Tablet PC’yi daha uzun süre kullanma, paylaşmak istememe, diğerlerine ya da diğer cinsiyetten olana oyun seçiminde fırsat tanımama vb.).  Bu bağlamda grup etkinliklerinde rotasyonun bu olumsuz durumun etkilerini en aza indireceği öngörülmektedir.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi