Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Tatarlı Höyük’te Hititler Dönemi’ne Ait Seramik Pişirme Fırınları Bulundu

 

 

Adana (ÇÜHM) -

03.08.2017

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) adına 2007 yılından beri yapılmakta olan Ceyhan/Tatarlı Höyük 2016 yılı kazılarında seramik pişirme fırınları tespit edildi.

Konuyla ilgili Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Tatarlı Höyük Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer şu açıklamayı yaptı;

“2016 yılının son aylarında Hitit dönemi tapınaklarının batısında yeni bir anıtsal binada çalışmaya başlamıştık. C Yapısı olarak adlandırdığımız bu binada Geç Tunç Çağı II dönemine ait seramik pişirme fırınları ve bir atölye alanı tespit ettik. Alanda çok sayıda deforme olmuş seramik parçaları ele geçti. Bu alan ve buluntuları bölgemiz için son derece önemli veriler verdi. Hititler döneminde Boğazköy dışında, Tell Alalakh’tan da tanıdığımız seramik pişirme sistemlerini Suriye’de Tell Afis ve Tell Sabi Abyad’tan da biliyoruz. Bölge arkeolojisi için de önemli sonuçlar ortaya koyan bu alandaki çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ele geçen buluntuların arkeometrik çalışmalarına da Üniversitemizden Yrd. Doç. Dr. Nergis Kılınç Mirdalı ve Koç Üniversitesi’nden Dr. Gonca Dardeniz Arıkan ile birlikte başlamış bulunmaktayız.”

2017 Yılı Çalışmaları da Başladı.

27 Mart 2017 tarihinden itibaren de yeni sezon için Tatarlı Höyük’te kazı çalışmalarına başladıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Girginer, “ Erken tarihlerde kazıya başlayabilmemiz için destek olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Çukurova Üniversitesi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Adana Müze Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. 2017 sezonunda Hitit dönemi çanak çömlek üretim sistemlerinin çalışılması dışında yayınlara yönelik olarak Höyüğümüzde geniş alanlarda Hellenistik dönem tabakalarındaki çalışmalar interdisipliner bir ekiple sürdürülmektedir. Çalışmalarımızın en az 3 ay daha devam etmesi planlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi