Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

13. Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi Tamamlandı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

10.06.2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin düzenlediği 13. Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi (UTMÖK) ÇÜ Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Kongreye Çukurova Üniversitesi ile birlikte 14 üniversiteden 700 öğrenci ve çok sayıda tekstilci, modacı katıldı.

2004’ten bu yana, tekstil mühendisliği bölümünün bulunduğu bir üniversite tarafından düzenlenen Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresi’nin (UTMÖK) 13’üncüsü,  Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. ÇÜ Tekstil Mühendisliği Öğrenci Topluluğu’nun üstlendiği kongre; Çukurova Üniversitesi ile birlikte Uludağ, Dokuz Eylül, Ege, Erciyes, Gaziantep, İstanbul Aydın, İstanbul Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Marmara, Namık Kemal, Pamukkale, Süleyman Demirel, Uşak üniversitelerinden 700’e yakın öğrencinin katılımı tamamlandı.

Kongrenin Ana Teması “Tekstil Bitiyor mu?”

Kongrenin hoşgeldiniz konuşmasını ÇÜ Tekstil Mühendisliği Öğrenci Topluluğu Başkanı Gökhan Yaşar yaparken 13. Ulusal Tekstil Mühendisliği Öğrenci Kongresinin ana konusu “Tekstil bitiyor mu?” sorusu oldu. ÇÜ Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Oğulata’nın açılış konuşmasının ardından ADASO Başkanı Zeki Kıvanç kürsüye çıktı.

 

Tekstilin sadece bir kumaştan ibaret olmadığını, tekstilin bugün kalbe takılan stentten karbon elyaftan yapılan rüzgârgüllerine pek çok yere girdiğini kaydeden Kıvanç, “Trend artık klasik tekstilden teknik tekstile çevriliyor. Artık daha çok katma değer yaratılan alanlar para kazandırıyor. Bunun içinde gelişmelere daha analitik yaklaşabilen, yenilikçi düşüncelerle yoğrulmuş tekstil mühendislerine ihtiyaç var.” dedi.

 

 

“Akademik Bilgileri Üretim Sektöründeki Bilgilerle Yoğrularak Profesyonel Hayata Başlıyorlar.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan da tekstil mühendisliği bölümünün sanayi ile iç içe olduğunu belirterek, “Son iki yıldır ADASO’nun desteği ile öğrencilerimiz son dönemlerini sanayi ve üretim sektörü içerisinde geçiriyorlar. Akademik bilgiler üretim sektöründeki bilgilerle yoğrularak profesyonel hayata başlıyorlar.” dedi. 

Teşekkür plaketlerinin takdim edilmesinin ardından oturumlara geçildi. Konuşmacılar arasında Sanko Holding A.Ş. Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Bossa A.Ş. Genel Müdürü Dr. Sedef Uncu Akı, Moda Tasarımcısı Aslı Filinta gibi önemli isimler de yer aldı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi