Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu Hande KÜDEN’e , “Aydın Gün Teşvik ödülü”

 

 

26.03.2013

Adana (ÇÜHM) -

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın(İKSV), 40. yılında, geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilecek “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nün bu yılki sahibi Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu Hande KÜDEN oldu.

 “Aydın Gün Teşvik Ödülü”ü genç keman sanatçısı Hande KÜDEN’e, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ECZACIBAŞI tarafından takdim edildi. Bülent Eczacıbaşı Hande Küden’e ödülünü takdim ederken; “Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkılarda bulunan, İstanbul ve Ankara Operalarının kurucusu Aydın Gün, 1974 yılından 1993 yılına kadar İKSV’nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın gelişimine son derece önemli katkılarda bulunmuş, İstanbul Bienali’nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri’ni başlatmış, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın da kurucuları arasında yer almıştı.

iletisim1

Biz, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, Aydın Gün’e olan teşekkürümüzü, geleceğin sanatçılarının yetişmesine, genç yeteneklerin kendilerini geliştirmesine katkıda bulunarak ifade etmek istedik. Bu amaçla başlattığımız Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün ilkini genç keman sanatçısı Hande Küden’e takdim etmekten mutluluk duyuyoruz. Sevgili Hande’yi yurtiçi ve yurtdışındaki başarılı müzikal faaliyetleri ve eğitimindeki istikrarlı ilerleme için tebrik ediyor ve başarılarının devamını dilerken Aydın Gün’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz” yorumlarında bulundu.
İlk “Aydın Gün Teşvik Ödülü” nü kazanan genç keman sanatçısı Hande Küden ise “İKSV’nin kurulmasında ve Türkiye’de operanın gelişmesinde büyük katkıları bulunan Aydın Gün anısına verilen ödüle layık görülmek beni çok mutlu etti. Sanat yaşamım boyunca Aydın Gün gibi bir duayenin yolundan giderek bu ödülün hakkını vermeye devam edeceğime inanıyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

1992 Adana doğumlu Hande Küden, lisans eğitimini, 9 yaşında keman sınıfına başladığı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Hanns Eisler Berlin Müzik Akademisi’nde yüksek lisans yapan ve Stephan Picard’ın öğrencisi olan Küden, 2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması’nın orta kategorisinde, 14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması ve Necdet Remzi Atak Keman Yarışması’nda birincilikler kazandı. 2011 yılından bu yana üyesi olduğu Lepidus Kuartet ile de Yaşar Üniversitesi 3. Oda Müziği Yarışması’nda birinci olan Küden, Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile birlikte Beethoven’ın Triple Konçerto’sunu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Berlin Konzerthaus ve Beethovenfest Bonn’da seslendirdi. Solist olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye-Ermenistan Gençlik Orkestrası ve başka birçok orkestra eşliğinde çalan Küden, İstanbul-Essen Gençlik Orkestrası’nda konsertmeister olarak, Türkiye - Almanya Gençlik Orkestrası’nda ise ikinci keman grup şefi olarak görev aldı. 18 yaşındayken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sınavlarını birincilikle geçerek bu topluluğa katıldı. 2012’de de Deutsche Symphonie Orchesterakademie’nin sınavını kazanarak burada orkestra üyesi olmaya hak kazanan genç kemancı Rusya, Tataristan ve Almanya’da resitaller verdi.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi