Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Dünyaca Ünlü Bilim İnsanlarının Katılımıyla Adana’da ‘Adli Toksikoloji Kursu’ Düzenlenecek

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.11.2015

Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Huestis Adana’da Ders Verecek

Dünya Bilim İnsanları Uyuşturucu Bağımlılığına Savaş Açtı

Tüm dünyada hızla yayılan ve son yıllarda kullanım yaşı 10-11’lere kadar düştüğü tespit edilen uyuşturucu madde bağımlığına karşı Bilim İnsanları savaş başlattı. Aralarında ABD Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis’ın da bulunduğu Türk ve yabancı Bilim İnsanları, Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek “Adli Toksikoloji Kursu”nda bir araya gelecek. Bilim İnsanları bu kursta, tüm insanlığı tehdit eden uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede konusunda dünyaya önemli mesajlar verecek…

Dünyaca kabul gören akrediteli laboratuarlara sahip olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Adli Tıp Anabilim Dalı önemli bir uluslararası çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ile Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği tarafından 25-27 Kasım 2015 tarihlerinde ‘Adli Toksikoloji Kursu’ düzenlenecek.

Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis Ders Verecek

Madde bağımlılığı ve nasıl bağımlı olunduğuna dair birçok bilimsel sunumun gerçekleşeceği Adli Toksikoloji kursuna dünyaca ünlü bilim insanları da katılacak.  Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı Bağımlılık Enstitü (NIDA) ve Amerika Birleşik Devletleri Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis’in açılış konuşmasıyla başlayacak kursta, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Tayfun Uzbay ''Nasıl Bağımlı Olunur?'' konulu sunumuyla destek verecek. 

Dünyaca ünlü Adli Toksikologlar uyuşturucu maddeler, analizleri, işyeri madde testi, trafikte uyuşturucu madde testi, yeni psikoaktif maddeler (sentetik kannabinoidler) ile ilgili uluslararası gelişmeler ve uygulamaları hakkında katılımcılara ders verecek.

Türkiye’de Uyuşturucu ile Mücadelede Adli Toksikoloji Paneli Düzenlenecek

Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği Genel Sekreteri ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu kurs hakkında bilgi vererek, kursa 70 bilim insanın katılacağını söyledi.

Kursun son gününde Türkçe olarak “Türkiye de Uyuşturucu ile Mücadelede Adli Toksikoloji'' başlıklı bir panel düzenleyeceklerini ifade eden Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu açıklamasına şöyle devam etti;

“Bu panelde Sağlık Bakanlığı Alkol ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler Daire Başkanı Dr. Sertaç Polat ‘Uyuşturucu Şura Kararlarını’, Türk Hava Yollarından Dr. Dijan Ertemir’ın ‘Türk Hava Yolları Çalışanlarında Rutin Uyuşturucu Madde Taraması Uygulamalarını’, Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın ise ‘Adli Boyutunu’, Ege Bağımlılık Enstitüsü ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Serap Annette Akgür ve ben Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu da ‘Uluslararası Uygulamaları’ bu panelde katılımcılara aktaracağız.”

“Adana’da Uyuşturucu Madde Kullanım Oranı Diğer Şehirlere Göre Çok Yüksek.”

Özellikle Adana’da uyuşturucu madde kullanım oranının diğer şehirlere göre çok yüksek olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Dağlıoğlu, kursa Adli Tıp, Adli Toksikologlar, Adli Bilimler alanında çalışanlar dışında ayrıca Biyokimya ve Psikiyatri uzmanlarının da katılacağını söyledi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi