Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Adli Toksikoloji Kursu Tamamlandı…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

30.11.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ile Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği tarafından düzenlenen Adli Toksikoloji Kursu sona erdi. Üç gün süren kursa Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn A.  Huestis ile Türk ve yabancı çok sayıda bilim insanı katıldı.

Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn A. Huestis’in konuşmacı olarak katıldığı kursta, trafikte esrar kullanımı, bunların ağız içi sıvısında ve biyolojik örneklerde tespitiyle ilgili Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 

Prof. Dr. Huestis: “Türkiye'de Trafikte Alkolün Yanı Sıra Uyuşturucu Madde Analizi de Yapılmalı.”

Yabancı ve Türk bilim insanlarının katıldığı toplantıda Prof. Dr. Huestis bu tespiti adli toksikoloji uzmanlarının gerçekleştirmesi gerektiğini anlatarak, "Türkiye'de, trafikte sadece alkol analizi yapılıyor. Uyuşturucu madde ve özellikle esrar analizi üzerinde çalışılmıyor. Bu çok önemli bir durum. Özellikle esrar, trafikte koordinasyon bozukluğuna neden oluyor. Bu da sonucu ağır olan kazalara, ölümlere neden olabiliyor." diye konuştu.

Katılımcılara Sertifikaları Törenle Verildi.

Marilyn A. Huestis, Michael Smith, Tayfun Uzbay, Thomas Keller, Silke Suesse,  Jose Restolho gibi konusunda uzmanların sunumlar yaptığı kursun sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 



Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi