Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi’ne Sağlık Alanında Dev Yatırım…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.05.2016

Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası Temel Atma Töreni ile 12 Üniversite Yatırımının Toplu Açılışı Yapıldı.

Kırküç yıllık köklü geçmişinde gerçekleştirdikleri ve parlak geleceğine yönelik atılımları ile ulusal ve uluslararası düzeyde saygınlık kazanmış olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. 20 bin dekar alan üzerinde kurulu bulunan Çukurova Üniversitesi’nde, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası temel atma ve inşaatı tamamlanan 12 binanın açılış töreni yapıldı. Toplam maliyeti yaklaşık 160 milyon TL olacak bu yatırım projelerinin tümü planlanan zamanda, projelerine uygun şekilde gerçekleştirildi.

Mithat Özsan Amfisi’nde yapılan temel atma ve toplu açılış törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik,  Adana Valisi Mustafa Büyük, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Üniversite Rektörleri, İl Protokol Üyeleri, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Çukurova Üniversitesi tanıtım filmi ile açılışı yapılan projelerin tanıtım filmlerinin izlenmesiyle devam etti. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın dinletisinden sonra açılış konuşmalarına geçildi.

Rektör Prof. Dr. Kibar; “45 Milyon Liralık 5 Büyük Proje Daha Bitme Aşamasında.”
Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, üniversitelere ayrılan bütçeden en fazla destek alan üniversitelerin başında Çukurova Üniversitesi’nin geldiğini belirtti. Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası hakkında ve tamamlanan 12 proje ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Kibar, toplam yatırım maliyetinin 160 milyon lira olacağını bildirdi. 45 milyon liralık 5 büyük projenin daha bitme aşamasında olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Kibar, çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanacağını ifade etti. Çukurova Üniversitesi ile ilgili kısa bilgiler de veren Prof. Dr. Kibar, bu projelerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

“Adana Çukurova Üniversitesi ile Ünlü” 

Adana Valisi Mustafa Büyük konuşmasında Adana’nın Çukurova Üniversitesi ile ünlü olduğunu anlatarak Çukurova Üniversitesi’nin, bölgeye büyük hizmetler veren ve bünyesinden yeni üniversiteler çıkaran, seçkin camiasıyla bilim ve kalkınmaya büyük katkılarda bulunan bir üniversite olduğunu söyledi. Vali Büyük, yeni tesislerle Çukurova Üniversitesi’nin daha da güçlendiğini kaydederek temeli atılan Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası ile Balcalı Hastanesi’nin büyük bir eksikliğinin tamamlanacağını ifade etti.

Ömer Çelik; “Üniversite Barış İçerisinde Yönetiliyor.”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yaptığı konuşmada, üniversite denilince aklına eşsiz manzarasıyla Çukurova Üniversitesi silueti geldiğini söyledi, kültür ve ilmin önemine vurgu yaptı. ÇÜ öğrencisi ve akademisyenlerinin ilişkilerini yakından takip ettiğini ifade eden Çelik, “İnsanların ideolojisinin olmaması düşünülemez. Her öğrencinin bir ideolojik görüşü, siyasi görüşü vardır. Bu bakımdan herhangi bir fanatizme teslim olmadan, herkesin kendi görüşünü, kimliğini rahatlıkla ifade edebildiği, ama ortak bir kardeşlik duygusu içerisinde, ortak bir üniversite barışı içerisinde yönetiliyor olması önemlidir. Burada bu şekilde sosyal faaliyetlerin yürütülüyor olmasından da son derece memnun olduğumu, bu konuyu dikkatle gözlemlediğimi ve sonucunda da Çukurova Üniversitesi’nin bu bakımdan evrensel standartlarda, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yönetildiğini görmekten memnun olduğumu söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

“2 Yıl İçinde Tamamlanması ve Hizmete Açılması Planlanıyor.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise 160 milyon değerindeki yatırımlar sayesinde Çukurova Üniversitesi’nin başta sağlık olmak üzere spor, kültür, bilim ve teknoloji merkezi haline geleceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Bugün temelini atacağımız 190 yatak kapasiteli Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası’nın inşaatının 2 yıl içinde tamamlanması ve hizmete açılması planlanıyor. Şuanda Hematoloji ve Onkoloji Poliklinikleri hastane ana bloğu dışındaki bir binada hizmet vermekte. Proje tamamlandığında hematoloji ve onkoloji hastalarının her türlü tanı, tedavi ve takip süreçleri tam teşekküllü, modern, fiziki ve teknolojik altyapıya sahip yeni hizmet binasında takip edilecek. Onkoloji hastalarımızın ve yakınlarının çilesini biliyoruz. İnsanımız, her şeyin en iyisine, en güzeline layık. Artık iki bina arasında mekik dokuma dönemi son bulacak. Onkoloji hastalarımız bu hizmetle tüm sağlık hizmetlerini tek çatı altında almaya başlayacaklar. Hizmet binasında toplam 35 adet ameliyat odası, anestezi birimi, yatakhane bölümü, derslikler, otomasyon ünitesi gibi birimler bulunacak. Bir diğer yatırımımız olan Çukurova Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı ise; ileri bilimsel araştırmalar yapılan bir merkez olacak. Tıp Fakültesi öğrencilerimizin konforlu, modern ve rahat alanlarda eğitim almasını sağlamak üzere; her biri 360 öğrenci kapasiteli 2 adet yeni amfi yapıldı. Dekanlık binasına komşu alanda da, alt katı öğrenci kantini; üst katı okuma salonu olan iki katlı ek bir bina inşa edildi. Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni de ayrıca çok önemsediğimizi belirtmek isterim.”

Telekonferans Sistemi ile İnşaat Alanına Bağlanılarak Temel Atıldı.
Konuşmaların ardından Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası için 16 milyon TL bağış yapan Adana Verem Savaşı Derneği adına Dernek Başkanı Dr. Levent Etiz’e Çukurova Üniversitesi’nin maketi ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana Valisi Mustafa Büyük, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile beraberindeki protokol üyeleri Dr. M. Feyyaz Etiz Onkoloji ve Hematoloji Hizmet Binası inşaat alanından yapılan canlı bağlantı ile butona basarak temele ilk harcı döktüler.

Toplu Açılış Kesilen Kurdele ile Yapıldı.
Ayrıca Çukurova Üniversitesi kampüs alanında yapımı tamamlanan Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Balcalı Hastanesi Merkezi Ameliyathanesi, Otomotiv Mühendisliği Bölümü, İletişim Fakültesi Stüdyoları, Güvenlik Müdürlüğü, Tıp Fakültesi Amfileri, Ulaştırma Birimi, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, Çukurova Teknokent B Blok, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Anaokulu, Dış İlişkiler ve Koordinatörlükler Birimi Hizmet binalarının açılışı, kesilen kurdele ile yapıldı. ÇÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Binasına yaptıkları katkı nedeniyle TEMSA Yöneticilerine Çukurova Üniversitesi’nin maketi ve teşekkür belgesi takdim edildi

Mithat Özsan Amfisi’ndeki temel atma ve toplu açılış töreninin tamamlanmasının ardından Bakan Fatma Güldemet Sarı, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve beraberindekiler temel atılan inşaat alanına gelerek incelemelerde bulundu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi