Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Trompetin Dâhisi Sergei Nakariakov Çukurova Üniversitesi’ndeydi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.04.2015

ÇÜ Dünyaca Ünlü İsimleri Öğrencileri İle Buluşturmaya Devam Ediyor.

Konusunda uzman dünyaca tanınan birçok sanatçı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na gelerek masterclass yapmaya devam ediyor. Son olarak “Trompet‘in Paganini’si olarak tanınan Sergei Nakariakov Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri ile buluştu.

Trompet ‘İn Paganini’si

Trompet ’in sınırlarını birçok kez aşmış bir müzisyen olan Sergei Nakariakov’un masterclassına öğretim elemanları ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Sadece 13 yaşındayken Korsholm Festivali’nde unutulmaz bir performans gerçekleştiren ünlü müzisyene Fin basını tarafından “Trompet ‘in Paganini’ si” lakabı ve Musik und Theater tarafından “Trompet ‘in Caruso’su” lakabları takıldı. 

Sergei Nakariakov, benzersiz bir müzik dâhisi olmanın yanı sıra şaşırtıcı derecede virtüözlüğü tüm dünyaca bilinen bir müzisyen. Trompet repertuarının tüm edebiyatına hâkim olan müzisyen Sergei Nakariakov Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tanıştığı ve ders verdiği öğrencilerin yetenekleri karşısında hayranlığını dile getirdi. 

  

 

 

 

Sergei Nakariakov Kimdir?

Flugelhorn ile tüm dinleyenleri hayran bırakan bir teknik ve müzik bilgisine sahip olan Sergei Nakariakov 1977 yılında Gorky’de doğdu. Altı yaşındayken piyano çalmaya başladı. On yaşından itibaren Sergei  Nakariakov Rusya’nın büyük konser salonlarında büyük orkestralar ile çalmaya başladı. 1988 bakır nefesli sazlar yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1991 yılında Bad Wörishofen Pogorelich ve Salzburg Festivali’nde büyük başarı elde etti. Aynı yılın Ağustos ayında, Salzburg Festivali’nde Litvanya Oda Orkestrası ile birlikte bir konser yaptı. 1992 yılında “Holstein Musik festivali”ne konuk oldu. O günden beri Los Angeles Hollywood Bowl, New York Lincoln Center, Royal Festival Hall ve Londra’daki Royal Albert Hall dâhil olmak üzere müzik dünyasının önde gelen sanat merkezlerinde birçok konserler verdi.
Çoğu Avrupa Ülkelerinde festivaller gerçekleştirdi. St.Petersburg Filarmoni ve Youri Temirkanov dâhil dünyanın en popüler orkestraları ve orkestra şefleriyle birlikte çalıştı. Kız kardeşi piyanist Vera Okhotnikova eşliğinde ve Belçikalı piyanist Maria Meerovitch eşliğinde birçok kez konserler verdi. 13 Ekim 2002’de Sergei Nakariakov Alman Fono Akademisi’nden ZDFECHO Classik Ödülü”ne layık görüldü.

18 Ocak 2006’da Sergei Nakariakov Münih Oda Orkestrası ile Jörg Widmann’ın Sergei Nakariakov için bestelediği Trompet konçertosunu seslendirdi.. 5 Ekim 2007’de Sergei Nakariakov Londra’daki BBC Senfoni Orkestrası ve Jiri Belohlavec ile bir konser verdi. 20 Mayıs 2006’da Sergei Nakariakov “BBC Yılın Genç Müzisyeni” ödüllerinin seçiminde jüri üyesi olarak görev yaptı.

 
 

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi