Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Öğrencilerinin Ürettikleri Elektrikli Araca TÜBİTAK’tan Özel Ödül

 

 

Adana (ÇÜHM) -

22.08.2014

Akademik Danışmanlığını Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Bircan’ın yaptığı ÇÜ Mühendislik – Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanıp, imal edilen “1,5 Adana” isimli elektrikli araç, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışması’nda Kurul Özel Ödülünü almaya hak kazandı. Aracı tasarlayan ekip, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı makamında ziyaret ederek kupa ve madalyayı teslim etti.

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 62 takımdan oluşan ve yaklaşık 1.800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirildi. 1.950 metrelik pistteki yarışlar, “Güneş Enerjili Araç”, “Hidromobil” ve “Elektromobil” kategorilerinde yapıldı.

25 Özel Araçtan Birini Çukurova Üniversiteli Gençler Tasarladı
TÜBİTAK hakemlerinin yaptığı teknik kontroller sonucunda, elektromobil kategorisinde yarışabilmek için başvuru yapan 44 araç içerisinden sadece 25 araç yarışa katılmaya hak kazandı. Bu 25 özel araçtan biri de, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerince tasarlanan ve bölüm laboratuvarında hazırladıkları 1,5 ADANA isimli araç oldu.  

6 Ayda Üretildi, Yarışmada Derece Yaptı
Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin özverili çalışmalarıyla 6 ayda üretilen araç, 13. tura kadar birinci götürdüğü yarışı, teknik aksaklıklar nedeniyle 11. sırada tamamladı. Çukurova Üniversitesi ekibinin yarışlara ilk kez katılmasına rağmen takım ruhu çalışmasıyla örnek davranışlar göstermesi, diğer takımlara karşı centilmence davranışları, teknik aksaklığa kadar başarı elde etmelerinden dolayı TÜBİTAK Jüri Üyeleri tarafından oy birliği ile Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

 

Kupa ve Madalyayı Rektör Prof. Dr. Kibar’a Verdiler
Adana’ya dönen ekip, aldığı kupa ve madalyayı makamında ziyaret ettikleri Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a teslim etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da elde edilen başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ekibimizin bu yarışta ilk yılı olmasına rağmen, büyük bir başarı elde ederek Üniversitemiz ve Adanamızı temsil ettiler. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıl sıkı hazırlanıp, daha iyi derecelerle üniversitemizi temsil edeceğiz.” dedi.

1 TL’ye 120 Km Gidiyor
Araçla ilgili bilgi veren takım kaptanı Umutcan Olmuş ise, “2 kişilik olan aracımız, tam dolu bataryayla 350 km yol alabiliyor. Güncel elektrik fiyatı göz önüne alındığında aracımız 1 TL’ye 120 km götürmektedir. Batarya 3 saatte doluyor. Tasarımı Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ait olan telemetri sistemi sayesinde araç ile ilgili tüm bilgiler, batarya durumu, araç ve batarya sıcaklıkları ve hız gibi parametreler araç içerisinden ve hazırlanan yazılım ile bilgisayardan kontrol edilebilmektedir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar “1,5 Adana”yı Test Etti
Ziyaretin ardından Prof. Dr. Mustafa Kibar daha sonra, Rektörlük Binası önünde bulunan 1,5 Adana isimli aracı inceledi. Ekipten tasarladıkları araçla ilgili bilgi alan Rektör Prof. Dr. Kibar, araçla test sürüşü yaptı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi