Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

47. Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Sonuçlandı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.04.2016

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Çukurova Üniversitesi’nin(ÇÜ) ortaklaşa düzenledikleri “47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Adana Bölge Finali’nde dereceye giren proje sahibi öğrencilere Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılan törenle ödülleri verildi.

Düzenlenen ödül törenine Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ramazan Akyürek, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalaca,  katılımcı bölgelerin üniversite rektörleri, dekanlar, katılımcı bölgelerin il milli eğitim müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

12 dalda birinci olan 20 proje Ankara’da düzenlenecek Türkiye Finali’ne katılacak.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan TÜBİTAK Adana Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, öğrencilere proje kültürünü aşılamak amacıyla düzenlenen yarışmanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de kapsayacak şekilde 12 bölgede yapıldığını söyledi. 12 dalda birinci olan 20 projenin Ankara’da düzenlenecek Türkiye Finali’ne katılma hakkı kazandığının altını çizen Büyükalaca, dileğinin gönderilen projelerin Türkiye ölçeğinde başarılar elde etmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tükel; “Geleceğin Bilim İnsanları Bu Öğrenciler Arasından Çıkacak.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel ise 47. Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri’nin ülkemizin bilimsel ve teknolojik alandaki gelişiminde büyük yere sahip olduğunu söyleyerek “Ortaöğretim seviyesindeki öğrenciler bilgi nasıl üretilir?, Bilimde nelere dikkat edilir?, Bilimsel araştırma nasıl yapılır?, Bilimsel araştırmanın gerçekleştirmesindeki temeller nedir? sorularına daha bu yaşlarda cevap bulabilir. Nobel ödülü alacak kişiler belki de bu öğrencilerimiz arasından çıkacak. Bu bakımdan bu proje oldukça önemlidir.” dedi.   

Dereceye Giren Öğrencilere Madalyaları Takdim Edildi.

Konuşmaların ardından Adana Bölge Merkezine Adana, Gaziantep, Hatay, KKTC, Kahramanmaraş, karaman, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinden bölge sergisine katılan 100 proje arasından her alanda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Adana’dan Fizik alanında Adana Sungurbey Anadolu Lisesinden Burak Kutlu ve Alper Turgut Bal’ın “Eğlenceli Grafikler” konulu projeleri; Psikoloji alanında Ramazan Atıl Anadolu Lisesi’nden Merve Yapılı’nın “Çıkışta Gel! Lise Öğrencilerinin Şiddet Algısına Medyanın Etkisi” konulu projesi; Türk Dili ve Edebiyatı alanında Adana Abdulkadir Paksoy Anadolu Lisesinden Berat İncebaldır’ın “Gönülden Sesler Sokağı” konulu projesi birincilik ile ödüllendirildi.

Bilgisayar alanında Kurttepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Murat Can Sönmez; Coğrafya alanında Adana Karataş Tevfik-Ayser Canbolat Anadolu Öğretmen Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi’nden Şafak Mert Kumlu, Ali Osman Uysal; Kimya alanında Adana Özel Başkent Fen Lisesi’nden Çağla Işık ve Zeynep Karaca; Matematik ve Tarih alanında Özel Burç Fen Lisesi’nden Ayşe Korkmaz, Bengisu Kübra Takkın, Tolga Sarıgeçili, Muhammet Fergel; Türk Dili ve Edebiyatı alanında Piri Reis Anadolu Lisesi’nden Nazife Aybala Kızgın ikincilik ile ödüllendirildiler.

Değerler Eğitimi alanında Adana Çukurova Toroslar Anadolu Lisesi’nden Zeynep İş, Piri Reis Anadolu Lisesi’nden Mehmet Batuhan Kavlak; Kimya alanında Adana Fen Lisesi’nden Aziz Murat Çöktü; Fizik alanından Özel Burç Vural Fen Lisesi’nden Ömer Mert Mencek, Mehmet Akif Yalçın; İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Sema Sönmez, Hayriye Ünal üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi