Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

TÜBİTAK Yarışmasında Birinci Olan Öğrenciler Sevinçten Gözyaşı Döktü

 

 

Adana (ÇÜHM) -

29.03.2018

12. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Adana Bölge Yarışması Tamamlandı.

12. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Adana Bölge Yarışması sergisi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kongre Merkezi’nde sergilenerek ödül töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalaca İl Milli eğitim Müdürü Turan Akpınar ilçe milli eğitim müdürleri okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Ortaokul Öğrencileri Yaptıkları İcatlaralar Yarışmaya Katıldı.

Ortaokul öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik ile bu yıl eklenen Değerler Eğitimi, Kodlama, Tarih ve Türkçe alanlarında Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi.

80 Proje Sergilendi.

1060 projenin katıldığı, 80 projenin yer aldığı serginin açılışını TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalaca İl Milli eğitim Müdürü Turan Akpınar ve öğrenciler birlikte yaptı.

Dereceye giren öğrencilere bisiklet hediye edildi.

Sergi süresince bütün projeleri akademik jüriler değerlendirdi. Her alanda "birincilik, ikincilik, üçüncülük" ödülleri alan proje sahibi öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. ÇÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül törenine Rektör yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, İl Milli eğitim Müdürü Turan Akpınar, bölge illerin il müdürleri,  ilçe milli eğitim müdürleri, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

“Dereceye Giren Projeler Kayseri’de Bölgemizi Final Yarışmasında Temsil Edecek.”

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ödül törenin açılış konuşmasını TÜBİTAK Bölge Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Ayaz yaptı. Prof. Dr. Ayaz 1060 proje ile katılım sağlayan tüm öğrencilerin gönüllerinde derece yaptığını belirterek önemli olan kısmın proje üretmek olduğunu söyledi. 80 Projenin sergilendiğini ve bu projelerden dereceye giren projelerin Kayseri’de yapılacak final yaraşmasında bölgemizi temsil edeceğini belirten Prof. Dr. Ayaz tüm katılımcılara ve destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

“Birinci Olan Öğrenciler Göz Yaşlarına Hâkim Olamadı.”

Açılış konuşmasının ardından Barbaros İlköğretim Okulu halk oyunları ekibi gösterisi sergilendi. Daha sonra dereye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Birinci olan öğrenciler sevinçten gözyaşlarına hâkim olamazken, bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen projeler 07-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenecek Final Yarışması’na katılmaya hak kazandı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi