Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Arapçanın Türkçenin İmparatorluk Dili Olmasındaki Rolü

 

 

Adana (ÇÜHM) -

17.01.2017

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa Alp “Arapça-Türkçe Etkileşimi: Arapçanın Türkçenin İmparatorluk Dili Olmasındaki Rolü” adlı konferans verdi.

İlahiyat Fakültesi Seminer Salonunda gerçekleştirilen konferansa ÇÜ İlahiyat Fakültesi Vekil Dekanı Prof. Dr. Osman Ateş, akademisyenler ve ilahiyat öğrencileri katıldı. Doç. Dr. Alp, imparatorlukların devam etmesi için bazı destek ayaklarının olması gerektiğini belirterek dilin de bu desteklerden biri olduğunu ve Türkçenin Arapçadan etkilenerek Türklerin Müslüman olmasından sonra bin yıllık tarihlerinde geniş bir coğrafyada İmparatorluklarının devam etmesinde büyük katkı verdiği söyledi.

 

“Başka Dillerden Etkilenmeyen Diller Ölü Dillerdir.”

Sunumunda ağırlıklı olarak Arapça–Türkçe etkileşimi üzerinde duran ve “Başka dillerden etkilenmeyen diller ölü dillerdir” diyen Doç. Dr. Alp, büyük milletlerin dillerinin mutlaka diğer dillerden etkilendiğini söyledi.

Doç. Dr. Alp Türklerin imparatorluklarının diğerlerinden farklı olduğunu ifade ederek, “Zira diğerleri hâkim oldukları toprakları sömürgeci mantıkla yöneterek, kendi dinlerinin yanında dillerini de götürdüler. Oysaki Türkler, dinlerini götürmedikleri gibi dillerini de götürmediler, aksine gittikleri yerlerden daha çok etkilenen taraf oldular. Belki de bu durum Türklerin uzun süre bu coğrafyada adil bir şekilde hüküm sürmelerine sebep oldu.” şeklinde konuştu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi