Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Doç. Dr. Bayram “Çuvaşları” Anlattı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

02.11.2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde her hafta konusunda uzman isimler etimolojiden edebiyata, sanattan tarihe kadar çeşitli konularda takipçileriyle buluşmaya devam ediyor. Geleneksel hale gelen Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırma Merkezi’nin konferansları dizisinde bu haftada devam edildi. Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk lehçeleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram, konak sohbetlerine konuk oldu.

Her hafta farklı konu ve konularda konusunda uzman isimleri Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde vatandaşlarla buluşturan Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik Türkiye de “Çuvaşlar” üzerine çalışan önemli bir ismi Adanalılarla buluşturduklarını söyledi. Prof. Dr. Abik’in Doç. Dr. Bayram’ı takdiminin ardından Doç. Dr. Bayram  “İdil-Ural’ın Gayrimüslim Türkleri: Çuvaşlar” adlı sunumunu gerçekleştirdi.

İdil-Ural’ın Gayrimüslim Türkleri: Çuvaşlar

Geniş katılımın gözlendiği konak sohbetlerinde Doç. Dr. Bayram slaytlar eşliğinde Çuvaş Türklerini anlattı. Doç. Dr. Bayram, Çuvaşların Orta İdil Bölgesi’nde özerk Çuvaşistan Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan, Türkçe konuşan yaklaşık 2 milyon nüfuslu bir Türk halkı olduğunu söyledi.

Ortodoks Hristiyan olan iki Türk halkından birinin Çuvaşlar olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Bayram konuklara Çuvaşların kültürel sanatsal birçok yönünü anlattı. Konferansın sonunda Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik Doç. Dr. Bayram’a teşekkür plaketi takdim etti. Konferans anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi