Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Afrika’nın En Büyük Adli Tıp Enstitüsünün Eğitimi ve Tarım Alanları Çukurova Üniversitesi’ne Emanet…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.12.2017

Yarım asırlık tarihi geçmişi ile birçok üniversitenin kurulmasına öncülük eden ve dünya üniversiteleri sırlamasına giren Çukurova Üniversitesi, Afrika Ülkesi olan Uganda’ya da yardım elini uzattı. Uganda büyükelçisi Stephen Mubiru'nun ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyareti ile başlayan işbirliği sonuç vererek ilk adımlar atıldı. Çukurova Üniversitesi Uganda’da kurulacak Adli Tıp Enstitüsünün eğitimlerini vererek tarım alanında da bilimsel çalışmalar yapacak.

Uganda Büyükelçisi Stephen Mubiru'nun Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyaretiyle başlayan süreç Uganda’yla işbirliğiyle sonuçlandı. Uganda Büyükelçisinin ziyarette, Uganda üniversiteleri ile işbirliği anlaşması yapılması konusundaki talebini geri çevirmeyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversiteli akademisyenlerinden oluşan bir heyetle Uganda’ya giderek işbirliği sürecini başlattı.

Çukurova Üniversiteli Heyet Cumhurbaşkanı Museveni İle Görüştü.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar Başkanlığındaki heyette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Diş İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Gültekin, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Çetin ve Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen yer aldı. Uganda’da 4 gün kalan Çukurova Üniversitesi heyeti ilk resmi temaslarını Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile yaptı.

Uganda Mbarara Teknoloji Üniversitesi ve Makarere Üniversitesi İle İkili İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Çukurova Üniversitesi heyeti, ilgili bakanlarla da resmi temaslarda bulunarak Mbarara Teknoloji Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü kurulması, müfredat belirlenmesi ve eğitimlerin verilmesi konusunda; Makarere Üniversitesi ile de İrrigasyon Sulama Sistemleri konusunda işbirliği anlaşması yaptı. Ziyaretlerde Mbarara Teknoloji Üniversitesi ve Makarere Üniversitesi Rektörü de hazır bulundu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar başkanlığındaki Çukurova Üniversitesi Heyeti, Uganda İçişleri Bakanı Gen Jeje Odongo, Su ve Çevre Bakanı Prof. Ephraim Kamuntu, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Sekreteri General Edward Kale Kayihura ve TC Dışişleri Bakanlığı Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp başta olmak üzere yaklaşık on bakan ile de resmi temaslarda bulunarak, Uganda ve Türkiye’de çalıştaylar yapılmasını kararlaştırdı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi