Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Balcalı’da Hayat Kurtaran Uygulama!
Yeni Bir Teknikle “Yapay Akciğer” Takılan Hasta Yaşama Döndü

 

 

Adana (ÇÜHM) -

27.11.2014

Yurtdışına iş seyahatine giden Selçuk Yıldırım Sıtma hastalığı sonucu ölümcül “ARDS”ye yakalandı. Akciğerleri tamamen çalışamaz duruma gelen Yıldırım’a Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi’nde Türkiye’de ilk olarak uygulanan yöntemlerden biriyle yapay Akciğer takıldı ve Yıldırım’ın yeniden hayata dönmesi sağlandı.

İş seyahati nedeniyle Tanzanya’ya giden 56 yaşındaki Selçuk Yıldırım Adana’ya dönüşünde sıtma hastalığına yakalandı. Çeşitli kliniklerde yapılan müdahalelerin ardından rahatsızlığı daha da ilerleyen Yıldırım ölümcül olarak seyreden ve akciğerlerin tamamen kapanarak nefes alınmamasına yol açan “ARDS”ye yakalandı. Son olarak Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım’a adeta zamanla yarışılan bir süreçte Anesteziyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Gündüz eşliğinde supernova tedavi yöntemi ile yapay Akciğer takıldı. Bu yöntem aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıdı.

Yapay Akciğer ile hayata tekrar dönen Selçuk Yıldırım ise kendisini yeni doğmuş gibi hissettiğini ifade ederek, Sıtma sonucu ölümle pençeleşirken şimdi bu yeni uygulama ile kendisini son derece iyi hissettiğini vurguladı.

Operasyonu gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Gündüz, hastanın tedavi gördüğü sırada sıtmaya bağlı ölümcül ağır “ARDS”nin hastalığını tetiklediğini, akciğerin neredeyse tamamen fonksiyon göremediğini ifade etti. Bu tür hastaların bir bölümünde suni solunum cihazlarının da yetersiz kalabildiğine değinen Prof. Dr. Gündüz, böyle durumlarda yapay akciğer (ECMO) cihazlarının hastaya ileri yaşam desteği sağladığını, yapay akciğer uygulamasının tedavi edici olmaktan çok akciğerin tedavisi için zaman kazandıran uygulamalar olarak klinik kullanımda yer bulmuş olan güncel tıp uygulamalarından biri olduğunun altını çizdi.

 

 

Türkiye’de İlk!!!

Prof. Dr. Gündüz sözlerini şöyle sürdürdü “Hastamızda yapay Akciğer yardımıyla yapay solunum cihazı kullanılarak akciğerin ultra korunması olarak bilinen tedavi yöntemi (supernova tedavi yöntemi) başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu tedavi yöntemi ülkemizdeki ilk uygulamalardan biridir”

Yapay Akciğer Operasyonunda Çok Sayıda Bilim İnsanı Görev Aldı

Çukurova Üniversitesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı’na bağlı Yoğun Bakım Bilim Dalı’nda gerçekleştirilen uygulamaların arkasında geniş bir akademik kadro ve sağlık çalışanından oluşan ekip desteği bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gündüz, ünitede kendisinin yanı sıra Ana Bilim Dalı Başkanı Dekan Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Uzm. Dr. Murat Ilgınel ve yan dal asistanı Uzm. Dr. Dursun Elmas’ın görev aldığını ifade etti. Prof. Dr. Gündüz ayrıca yapay “Kalp-Akciğer” uygulamalarında Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. O. Kemal Salih, Prof. Dr. Hafize Yalınız, Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Yrd. Doç. Dr. Uğur Göçen, Uzm. Dr. Atakan Atalay’ın aktif rol aldığını belirtti.

Prof. Dr. Gündüz son olarak Balcalı Hastanesi Anesteziyoloji Ünitesinin merkezi ABD’de bulunan ELSO’ya (Extracorporeal Life Support Organisation) kayıtlı Türkiye’deki 4 merkezden biri olduğuna dikkati çekti.

 

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi