Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversiteli bilim insanları, yaptıkları araştırma ve geliştirme projelerini insanlık yararına sunmaya devam ediyor.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.09.2014

Bunu Yapan Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanı!!!
Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları Yapay İnsan Kemiği Üretmeyi Başardı

Dünya bilim insanlarının keşfedip, insanlık ve tıp tarihine katkı koyan yapay organ ve benzeri çalışmaların bir örneği de Çukurova Üniversitesi’nden geldi. Çukurova Üniversiteli bilim insanları, laboratuvar ortamında kemik tozunun sentetik halini, yani “yapay insan kemiğini” üretti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kürkçü, diş hekimliğinde, çene cerrahisinde ve ortopedi ameliyatlarında kullanılan sentetik kemik tozunu (greft) uzun süren araştırma ve geliştirme projeleri ile üretmeyi başardı. Doç Dr. Kürkçü, kemik ameliyatlarının daha kolay gerçekleşmesini sağlayacak sentetik kemik malzemesini, gerekli belgelendirme işlemlerini tamamlayarak seri üretimine geçmeye hazırlandıklarını söyledi.   

ÇÜ Teknoket’te Geliştirildi ve Burada Üretilecek

Bölgede tek olan laboratuvar kurulumunu tamamlayan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kürkçü, medikal üretim yapabilme yeterlilik belgesini de alarak sentetik kemik tozunun ÇÜ Teknokent’de üretilmesiyle ilgili yasal prosedürleri de tamamladı. Teknokent içerisinde faaliyet gösteren, “temiz oda” olarak adlandırılan tozdan arındırılmış, özel filtrelerle havalandırılması yapılmış laboratuvar şartlarında çalışmalarını yaptıklarını belirten Doç Dr. Kürkçü şunları kaydetti;

 

“Teknokent mevzuatında yapılan son değişikliklerle biz bu ürünümüzü laboratuvarımızda üretebilir hale getirmeyi başardık. Bundan önceki mevzuat, Teknokent’deki araştırmaların yapılmasına olanak sağlamasına karşın, üretimin gerçekleşmesi için başka ortam oluşturulması şartı koymuştu. Şimdi ise, mevzuatında yapılan değişikliklerle bu sorun giderildi. Artık çevreye duyarlı üretim metotları kullanan işletmelerin Teknokent’de geliştirdikleri teknolojileri yine Teknokent’te üretmelerinin önünde herhangi bir engel kalmadı. Bizde şu anda geliştirdiğimiz greft (sentetik kemik) malzemelerini ÇÜ Teknokent’te üretme yönünde bir hazırlık içerisindeyiz. Yakın gelecekte araştırma çalışmalarını tamamladığımız ve belgelendirdiğimiz yapay kemik malzemelerini üretmeye başlayacağız.” 

Üretim Metodu Açısından Yapılan İlk Çalışma

Doç. Dr. Mehmet Kürkçü, bu çalışmanın Üniversite- Sanayi işbirliğine de güzel bir örnek oluşturduğunu ifade etti.
Üretim metodu açısından elde edilen yapay kemiğin ilk olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kürkçü ürettikleri ürünün ortopedi, beyin cerrahisi, diş hekimliği ve çene cerrahisinde kemik boşluklarını doldurmak amacıyla kullanıldığını söyledi.

Yapay Kemik Nasıl Üretiliyor ve Nerede Kullanılıyor?

Yapay kemik, bir takım işlemlerden geçirildikten sonra özellikle ortopedi ve çene cerrahisi ameliyatlarında kullanılıyor. Kırıklarda, ameliyatlarda ve çene cerrahisinde ihtiyaç duyulan kemiğin üzeri yapay kemikle kaplanıyor. Bir süre sonra yapay kemik, kimyasal ürün olmadığı için, insandaki kemikle uyum sağlıyor. Dolgu malzemesi olarak kullanılan yapay kemik tedavi sürecini hızlandırıyor. 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi