Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Üç Nesil İnşaat Mühendisleri Bir Araya Geldi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

27.04.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Mimarlık Kulübü ve Genç İMO tarafından düzenlenen “Çukurova Mühendislik Günleri 2015 YAPI” etkinliği Akif Kansu Salonu’nda gerçekleştirildi. Mühendislik mesleğinde tecrübeli öğretim üyeleri ve uygulayıcıların konuşmacı olarak yer aldığı, iki gün süren etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

ÇÜ Mühendislik Mimarlık Kulübü adına etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bulut Arslan, mühendislik günleri etkinliğini fakültelerinde ilk kez gerçekleştirmenin gururunu taşıdıklarını belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesine desteğinden ötürü teşekkür eden Arslan, “Öğrenci odaklı bu etkinlikte tecrübeli meslektaşlarımızın bilgilerini, düşüncelerini, bakış açılarını öğrenci arkadaşlarımızla buluşturarak öğrenci sorunlarının, mühendislik eğitimi sorunlarının, mezuniyet sonrası karşılaşacaklarımızın konuşulmasını istedik” dedi.

 

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay ise çalışmalarından dolayı öğrencilerini kutladı. Prof. Dr. Çağatay, İnşaat mühendisliği alanına büyük katkıları olan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğrul Tankut’un aralarında bulunmasından gurur duyduklarını dile getirdi.

 

İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer de “15 yıl önce öğrencisi olduğum üniversitede, genç öğrenci arkadaşlarımızın hazırladığı mesleki bir etkinlikte İMO Adana Şube Başkanı olarak yer almaktan dolayı çok mutluyum. Bu etkinlikte üç nesli bir araya getirdiniz; bilginin, tecrübenin, genç bakışın karşılıklı paylaşımını sağladınız. Meslek Odamız her zaman sizin yanınızda olacaktır” dedi.

 

Prof. Dr. Tankut: “Sağlıklı Bir Yetkin Mühendislik Düzeni Şart.”

Açılış konuşmalarının ardından ilk gün oturumlarına geçildi. “Değişirken Değişmeyen İnşaat Mühendisliği”başlığını taşıyan ilk sunumu, inşaat mühendisliği alanında önemli araştırmaları ve katkıları olan, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğrul Tankut gerçekleştirdi. Prof. Dr. Tankut, nitelikli mühendis olmanın sadece üniversite eğitimine dayanmadığını, özellikle de şimdiki eğitim sisteminde bunun zor olduğunu belirterek öğrencilere bilimin ve tekniğin, sorgulamaya ve araştırmaya dayandığını anlattı. Mühendislik alanında muhakemenin ve etik değerlerin önemine ve özgün çözüm üretmeye işaret eden Prof. Dr. Tankut, “Mühendislik eğitiminin uygulama düzeyini yükseltmenin tek yolu; sağlıklı bir yetkin mühendislik düzeni..” diye konuştu.

 

Mühendislikte Kadın Konuşuldu

İkinci gün sabah oturumlarında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Öcal’ın “Sözleşme Yönetimi” sunumu, İş Güvenliği Uzmanı Beste Ardıç’ın yer aldığı “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” oturumu gerçekleştirildi.

Oturumlara verilen aranın ardından İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Argunşah ve İMO Kadın Komisyonu üyesi Gülru Yıldız’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Mühendislikte Kadın” oturumu gerçekleştirildi. İkinci gün, BTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baran Aydın’ın “Kıyı Mühendisliği” ve SIKA Mühendislik Biriminin “Yapı Malzemeleri ve Teknolojileri” sunumları ile tamamlandı.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi