Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü Türkiye’de Bir İlke İmza Atıyor…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

07.02.2017

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Türkiye’de ilk defa hayata geçirilecek bir projeye imza atıyor.

ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Emel Yıldız yaptığı açıklamada 2017-2018 eğitim öğretim yılı için Türkiye’de ilk olarak Kimya Bölümü tarafından 7+1 eğitim sistemine geçiş yapacaklarını ifade etti.

“İşte İş Fırsatı, İşte İstihdam.”

Doç. Dr. Yıldız, Çukurova Üniversitesi’nde bazı Mühendislik birimlerinde bu sistemin uygulandığını, yönetim ve bölüm kurulunun kararıyla yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye’de hiçbir Kimya Bölümünde böyle bir uygulamanın olmadığını tespit ettiklerini söyledi. Doç. Dr. Yıldız, 7+1 sistemini ilk kez Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü’nde gerçekleştireceklerini belirtti.

7+1 Nedir?

7+1 sistemi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yıldız, önümüzdeki öğretim yılında uygulamaya geçecekleri bu sistemin öğrenci ve kimyanın gelişimi için çok önemli olduğuna değinerek, bu sistemin Çukurova Üniversitesi’nin tercih edilebilirliğini arttıracağını söyledi. Doç. Dr. Yıldız açıklamasına şöyle devam etti;
“Kimya öğrencisi 7 yarıyıl boyunca bölümünde hem teorik hem uygulamalı dersler alacak. Burada bir donanıma sahip olacak. Bölümde güçlü akademisyenlerimiz var. Uluslararası nitelikte çalışmalar ve projeler yapıyoruz, dolayısıyla kimyanın hamuruyla yoğrulan bir öğrenci sekizinci yarıyılda artık mezun diyebiliriz.

“Öğrenciler Eğitimini Fabrikalarda Tamamlayacak.”

“Bundan sonraki süreçte öğrenci, fabrikalarda eğitimini tamamlayacak. Yani son dönemini öğrenci uygulamalı olarak birebir ve sigortasıyla çalışarak değerlendirecek. Hem okuyup hem öğrenecek ve hem de tecrübe kazanacak. Öğrencimiz mezun olduktan sonra işe başlayacak. İş dünyasına girecek. Bu çalışmalarımız ona daha mezun olmadan işe yerleşme fırsatı veriyor. Yani son dört ayı fabrikada geçiyor. Orada uygulamaya başlıyor, çalışmalarını yürütüyor, bilgisini daha da pekiştiriyor. Örnekleyecek olursak siz işverensiniz, gelen öğrencinin çalışma düzenini çok beğendiniz ve hemen sizin dikkatinizi çekti. Ve siz de işveren olarak birlikte çalışmak isteyeceksiniz. İşte size iş fırsatı, işte istihdam.”

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi