Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜ'ye 11 Bin Yeni Öğrenci

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.08.2013

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, bir çok ilçenin nüfusunun bir kaç katı olan öğrenci sayılarına bu yıl, 11 bin kişinin daha katılmasını beklediklerini söyledi.

 

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından konuyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor. 40 yıllık geçmişiyle köklü devlet üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi başarılı öğrencilerin tercihi olmaya devam ediyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, bir çok ilçenin nüfusunun bir kaç katı olan öğrenci sayılarına bu yıl, 11 bin kişinin daha katılmasını beklediklerini söyledi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın ardından tercih döneminde 9 bin 540 öğrencinin Çukurova Üniversitesi'ni seçtiğini belirten Prof Dr. Mustafa Kibar, ek yerleştirmelerle bu sayının 11 bini geçmesini beklediklerini kaydetti. 2013 - 2014 eğitim ve öğretim döneminde 4 bin 500 yüksek lisans ve doktora olmak üzere 46 bin öğrenciye eğitim vereceklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Kibar, "Tercih dönemini bitirdik. Bu yıl gelecek 11 bin civarında öğrenciyle birlikte sayımız 46 bini bulacak. Bizi tercih eden öğrencilerimize baktığımızda ilk bin öğrenci içine girmiş 35 öğrenci olduğunu görüyoruz. Geçen yıl ilk bin içinde 28 öğrenci vardı. Bizi tercih eden öğrencilerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

Yeni Doneme Hazırız

Yaz boyunca yeni eğitim dönemine hazırlık yaptıklarını belirten Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, "Yaz boyunca yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlıkla geçirdik. Merkezi dersliklerimiz var. Orada eğitim öğretim alt yapımızı geliştirmeye çalıştık. Bu eğitim dönemi başladığında öğrencilerimiz de görecek. Huzurlu ve iyi bir eğitim dönemi geçirmeyi istiyoruz. Ekim ayının ilk veya 2'nci haftası akademik yılın açılışını yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Girişimcilikte 17'nci Sıraya Yerleştik

Çukurova Üniversitesi'nin kendini kanıtlamış bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar şöyle devam etti:
"Üniversitemiz Türk üniversiteleri içinde belli bir yere sahiptir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın geçen günlerde yayınladığı girişimcilik endeksinde 136 üniversite içinde, üniversitemiz 17'nci sıraya yerleşmiş durumda. Bununla baktığımızda üniversitelerin fonksiyonları var. Eğitim - öğretim, araştırma ve topluma hizmet konuları. Çukurova Üniversitesi, geçmişine baktığımızda 140 bin mezunu ile üzerine düşeni elinden geldiğince yapmış bir üniversitedir. Bu saygınlığını misyon alanlarında yapacağı, yürüttüğü, yürüteceği faaliyetleriyle iyi bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Çevre illerde de yeni üniversiteler kuruldu. Onlara da elimizden gelen yardımı yaptık. Adana'da yeni kurulan bir üniversitemiz var. Ona da elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Yani hem öğrencilere, hem de çevre üniversitelere katkı sunmaya çalışıyoruz."

2012 ÖSYS sonuçlarına göre ilk 1000'de 28, ilk 2000'de 51 öğrenci Çukurova Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde yer alırken, 2013 Öğrenci Yerleştirme Sistemi sonuçlarına göre ilk 1000'de 35, ilk 2000' de ise 51 öğrenci Çukurova Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerini tercih etti. 2013 ÖSYS'ye giren ve sınavı kazanarak Çukurova Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerini tercih eden öğrencilerin illere göre dağılımı da;
5288 Adana, 677 Mersin, 435 Hatay, 389 Osmaniye, 177 Diyarbakır ve İstanbul, 143 Ankara, 61 İzmir, 22 Samsun, 17 Trabzon, 8 Ordu, 6 Sinop, 82 Kayseri olarak sıralandı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi